Zprávy → Ekonomika v Evropě13. října  2016 v 16:36  

Britské Tesco vede spor s dodavatelem. Z pultů mizí mýdla, zmrzliny i prací prášky

Centrála Tesca ve Velké Británii - Foto:  Reuters

Centrála Tesca ve Velké BritániiFoto:  Reuters

Z prodejen maloobchodního řetězce Tesco v Británii mizí některé značky zmrzliny, mýdla, instantních nudlí nebo pracích prášků, které do supermarketů dodává společnost Unilever. Příčinou je spor o ceny, které by podle Unileveru měly kvůli propadu kurzu libry citelně vzrůst.

Kauza dostala název "marmitegate" podle populární a nyní nedostatkové pomazánky Marmite. 

Tesco ve středečním prohlášení uvedlo, že má nyní potíže s dostupností některých výrobků Unileveru a že doufá v brzké vyřešení situace. Problémy se prý týkají pouze online nakupování. Nicméně podle britského tisku a příspěvků na sociálních sítích mizí například mýdlo Dove nebo zmrzlina Ben & Jerry's i z kamenných prodejen. 

Média si proto kladou otázku, zda je to dáno skutečným nedostatkem zboží, nebo zda jeho rychlé vyprodávání vyvolaly zprávy o jeho nedostatku. 

Brexit a slabá libra 

Ve sporu jde podle serveru CNNMoney o to, kdo by měl po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie nést zátěž plynoucí z propadu kurzu měny - zda dodavatel, nebo spotřebitelé. Slabá libra totiž zvyšuje náklady na dovoz a snižuje zisky Unileveru. Firma tak chtěla zvednout ceny o deset procent. 

Finanční ředitel Unileveru Graeme Pitkethly ve čtvrtek ráno podle serveru The Guardian prohlásil, že zvýšení cen jako kompenzace rostoucích nákladů je normální obchodní reakcí. Doufá prý, že spor s řetězcem Tesco bude rychle vyřešen. 

"Marmitegate" má také velkou odezvu na sociálních sítích. Zastánci takzavného brexitu na nich například vyzývají k bojkotu všech výrobků Unileveru. 

Ti, kdo v červnovém referendu hlasovali pro setrvání Británie v Evropské unii, zase naopak píšou, že Británie "nemůže být navždy ušetřena ekonomické katastrofy, jakou je brexit." "Varovali jsme, že to bude bolet, a ono bude. Že si teď nemůžete koupit (nudle), je jen začátek," napsala na sociální síti jedna z přispěvatelek. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace