Zprávy → Ekonomika v Evropě3. února  2016 v 04:44  

EK prosazuje kvůli skandálu VW měkčí emisní limity. Europoslanci nesouhlasí

Volkswagen instaloval do motorů zařízení, které manipulovalo s měřením emisí (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Volkswagen instaloval do motorů zařízení, které manipulovalo s měřením emisí (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Europoslanci odmítají zmírnit emisní limity. Ty chce naopak uvolnit Evropská komise v reakci na skandál německé automobilky Volkswagen. Společnost instalovala do motorů software, který zkresloval údaje o zplodinách. Návrh Evropské komise umožňuje, aby motory na naftu vypouštěly až dvakrát víc oxidů dusíku než dosud. O návrhu bude hlasovat Evropský parlament.

S uvolněním limitů počítá Evropská komise až ve chvíli, kdy laboratorní testování emisí nahradí zkoušky při skutečné jízdě. Parlamentní výbor pro životní prostředí to ale považuje za nespravedlivé. 

„Když dojde k problému typu dieselgate, jsou v zásadě dvě možnosti řešení. Tolerovat mu to a upravit normy, aby mu vyhovovaly, a tím pádem je změkčit pro všechny, anebo se chovat tvrdě a netolerovat šlendrián,“ dodává europoslanec a místopředseda výboru Pavel Poc z ČSSD. 

Limity vyšší o 110 procent chce Evropská komise zavést pro nové modely příští rok a pro nové vozy starších modelů do tří let. Pokud europoslanci uvolnění limitů odmítnou, komise může přijít s upraveným návrhem. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace