Ekonomicky slabší státy by mohly dostávat levnější peníze z unijních fondů

Budova Evropské komise (ilustrační foto) - Foto: Pavel Novák

Budova Evropské komise (ilustrační foto)Foto: Pavel Novák

Podle návrhu Evropské komise by ekonomicky slabší státy mohly dostávat levnější peníze z unijních fondů. Státy by nemusely do fondů přispívat tak vysokými částkami jako doposud. Čerpat by přitom mohly stále stejně peněz.

Brusel přispívá maximálně 85 procenty hodnoty projektu a národní veřejné zdroje přidávají zbytek ceny. Podle návrhu by měl podíl národního spolufinancování klesnout z 15 na 5 procent. Týká se to Řecka, Irska, Portugalska - zemí eurozóny, které čerpají záchranou pomoc a také Rumunska, Lotyšska a Maďarska - nečlenských zemí eurozóny, které už pomoc dostaly. 

 

Hostem Světa o desáté byl první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun

Vložit na svůj web

„Pokud mají tyto státy problém zajistit tu část národního kofinancování, tak jim to určitě ulehčí a bude pro ně jednodušší stihnout včas vyčerpat prostředky. Na druhou stranu není to úplně systémové,“ říká první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. 

Zda by návrh mohl vést k podpoře ekonomické situace v ekonomicky slabších státech záleží podle Daniela Brauna na tom, jaké projekty se budou financovat a jestli nastartují hospodářský růst. 

O návrhu ještě musí jednat Evropský parlament a členské země Unie. 

„Já osobně tam vidím docela riziko, protože v době, kdy se jedná o budoucím sedmiletém rozpočtu Evropské unie a všichni se velmi zabývají efektivitou různých částí výdajů evropského rozpočtu, tak to může být dost sporné, protože ta vyšší míra evropského spolufinancování a nižší míra národního může vést ke snížení efektivity a výběru nepříliš kvalitních projektů, protože budou téměř zadarmo,“ dodává Braun. 

Autor:  Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová
Pořad: Svět o desáté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace