Zprávy → Ekonomika v Evropě13. září  2016 v 15:05  

Evropská komise zřejmě přehlížela problémy s měřením emisí u aut

Evropská komise falšování měření emisí přehlížela (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Evropská komise falšování měření emisí přehlížela (ilustrační foto)Foto:  Reuters

O falšování měření emisí se v evropských institucí zřejmě vědělo, ale neřešilo se to. Vyplývá to z dosavadního vyšetřování speciální komise Evropského parlamentu, kterou europoslanci zřídili po vypuknutí skandálu s automobilkou Volkswagen.

Speciální komise už půl roku vyslýchá bývalé komisaře, zástupce automobilek nebo i samotné členské státy. Podle členky vyšetřovacího výboru europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) se snaží přijít na to, proč podvádění s měřením emisí vyšlo najevo tak pozdě. 

„Jak je to možné, že poměrně dlouhou dobu je evidentní, že řada lidí v Evropské komisi tušilo, že něco takového existuje. Nikdo s tím přitom nic nedělal. A také jsou tu důkazy z odborných center, které říkají, že k něčemu takovému dochází a nikdo se jimi nezabýval,“ diví se Konečná. 

 

O falšování měření emisí Evropská komise věděla, ale neřešila to. O vyšetřování hovoří Pavlína Nečásková

Vložit na svůj web

Vyšetřovací komise chce zajistit, aby se emise měřily v reálném provozu u aut, která se už používají. Plánuje také v budoucnosti zvýšit pravomoce Evropské komise, aby mohla měření emisí lépe hlídat. S celkovými výsledky šetření chce přijít až na jaře příštího roku. 

Autor:  Kristýna Konečná, Pavlína Nečásková, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace