Zprávy → Ekonomika v Evropě5. října  2016 v 15:21  

Evropské vlaky pro mladé zdarma? Výborný nápad, míní europarlament

Francouzský rychlovlak TGV - Foto: Jan Rosenauer

Francouzský rychlovlak TGVFoto: Jan Rosenauer

Náctiletí Evropané jsou o krok blíž k možnosti procestovat kontinent vlakem zdarma. Návrh darovat jim k osmnáctým narozeninám jízdenku InterRail získal v Evropském parlamentu širokou podporu. Zamlouvá se i eurokomisařce pro dopravu.

„Cestování pomáhá vzdělávat se, a proto bych rád plně podpořil tuhle iniciativu,“ prohlásil v úterý na půdě Evropského parlamentu Kosma Złotowski (PiS). 

Polský europoslanec se tak přidal k hlasům, které ocenily nápad německého poslance Manfreda Webera nabídnout Evropanům k osmnáctým narozeninám jízdenku InterRail Pass zdarma. Jízdenka slouží na mezinárodní přepravu v rámci Evropy a její cena za měsíc pro lidi pod šestadvacet let je 480 eur. 

Návrh získal v úterý na plenárním zasedání Evropského parlamentu širokou podporu. Kromě Złotowského se zamlouvá i poslancům z dalších parlamentních frakcí. Většina z nich ho považuje za dobrý prostředek na vzdělávání a budování tolerance. 

Nápad podpořila i eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Označila ho za výborný nápad, který ale ještě bude potřebné rozpracovat. „Komise pečlivě zváží možné náklady a zdroje financování, stejně jako administrativní proveditelnost,“ řekla.  

Podle Bulcové jsou možné i další alternativy k nápadu, jako například loterii s velkým počtem výherních lístků, která by byla otevřena širší věkové skupině Evropanů. 

Do projektu InterRail je zapojených 30 evropských zemí. V pobaltských státech, na Kypru a Maltě, které v něm nejsou, by mladí Evropané mohli využít náhradní druhy přepravy, jako autobusy nebo trajekty. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace