Hodnota německého exportu poprvé překonala bilion eur

8. února  2012 v 09:28  
Montážní linka Volkswagenu v Drážďanech - Foto:  ČTK/AP

Montážní linka Volkswagenu v DrážďanechFoto:  ČTK/AP

Hodnota německého exportu v roce 2010 poprvé v historii překonala bilion eur. Vyplývá to z čísel, která dnes zveřejnil německý statistický úřad. Obchodní přebytek Německa stoupl na 158 miliard eur, tedy v přepočtu na čtyři biliony korun.

Výsledek obchodní bilance tak kontrastuje s horšími čísly průmyslové výroby, které Německo oznámilo včera. 

Podle analytika společnosti Patria Davida Marka čísla týkající se obchodní bilance svědčí o tom, že německá ekonomika je na tom v rámci eurozóny relativně dobře. 

„Ale na druhou stranu to svědčí také o tom, že je tažena především pozitivní situací mimo eurozónu, protože základem růstu německé ekonomiky je export mimo Evropu. Takže je to dobrá i špatná zpráva: Německu se daří, zbytku Evropy nikoliv,“ konstatoval Marek ve Světě o osmé. 

AudioStáhnout

Data z německé ekonomiky komentoval ve Světě o osmé analytik společnosti Patria David Marek

Německý export podle jeho slov táhlo především strojírenství, hlavně automobilky. „Průnik německých automobilek, zejména luxusních značek, na asijské trhy, ale i jejich rostoucí podíl na americkém trhu je základem úspěchu německé ekonomiky v posledních letech a platí to i pro rok loňský.“ 

Velkým zklamáním naopak byla včerejší čísla průmyslové výroby. V prosinci se v Německu průmyslová výroba snížila o téměř tři procenta a zaznamenala tak nejprudší propad od roku 2009. 

„Myslím si, že data z průmyslové výroby jsou určitým varováním, že není všechno zas tak dobré, jak by se mohlo z posledních čísel zdát. Že opravdu ještě stále může dojít k tomu, že v prvním čtvrtletí letošního roku může spadnout jak Německo, tak eurozóna do recese.“ 

„Myslím si, že je to relevantní zejména v kontextu s českou ekonomikou, která je silně závislá právě na Německu, a korelace mezi německým a českým průmyslem je velmi, velmi vysoká,“ poznamenal David Marek. 

Německá vláda na začátku letošního roku snížila odhad tempa růstu ekonomiky z 1 procenta na pouhých sedm desetin. Marek tento odhad považuje za reálný. 

„Poslední vývoj naznačuje to, že německá ekonomika by za celý rok neměla skončit v recesi, neměla by zaznamenat pokles HDP, ale opatrnost a snížení prognózy pro letošní rok je opodstatněné a poslední čísla si myslím, že nezavdávají důvod k tomu, abychom očekávali v nejbližší době posun této prognózy ani jedním směrem,“ uzavřel David Marek.
 

Autor:  Barbora Kreuzerová,  mta
Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko
Čas vysílání: pondělí-sobota 08.00-09.00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Dále v rubrice

Tipy

« »
Zažij olympiádu na vlastní kůži - Foto:  AG Geronimo, Jan Rosenauer

Soutěžte s Radiožurnálem

o zájezd na Letní olympijské hry

 
Speciál Martina Veselovského - poplatky za lékaře - Foto: Marie Štruncová

Poplatky za lékaře

ve Speciálu Martina Veselovského

 
Aplikace Zprávy.rozhlas.cz pro iPad - Foto: Aleš Vavřík

Nová aplikace

tentokrát pro majitele iPadů

 
Tomáš Kohout reportuje z Giro d'Italia - Foto: Tomáš Kohout

Tomáš Kohout

reportuje přímo z Giro d'Italia

 
David Rath - Obvinění z korupce - Foto: Marie Štruncová

Kauza Rath

Co vše se událo kolem obvinění z korupce

 
Česko - Izrael - Foto: Marie Štruncová

ČRo Speciál - fotbal

Poslouchejte celé zápasy v přímém přenosu