Irsko zřejmě požádá mezinárodní společenství o stabilizační půjčku

Oficiálně o finanční pomoc zadlužené Irsko ještě nepožádalo. Do Dublinu už ale přijeli experti Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří mají plán pomoci připravit. Irský ministr financí Brian Lenihan v rozhovoru pro stanici RTE už také připustil, že jeho země vnější pomoc ke stabilizaci bankovního sektoru potřebovat bude:

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Irské republiky s mapou

Vlajka Irské republiky s mapou | Foto: Emanuel Macoun

„Velký problém samozřejmě je, že banky vyrostly do takových rozměrů, že se staly neřiditelné pro samotný stát. To je naše potíž, a proto uvažujeme o vnější pomoci, díky které by se nám podařilo stabilizovat náš bankovní systém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Irsku sleduje zvláštním zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

„S nefunkčním bankovním sektorem dále pokračovat nemůžeme a je jasné, že budeme potřebovat určitou formu pomoci, abychom mohli tyto problémy vyřešit,“ dodal ministr a zároveň dodal, že jinak je na tom irská ekonomika celkem dobře. „Letos jsme zaznamenaly růst exportu o 6 procent, jsme konkurenceschopní a stabilizovala se i nezaměstnanost,“ uvedl Lenihan.

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Irsku Jaromír Marek se dá očekávat, že Irsko požádá o pomoc v řádu desítek miliard eur velmi brzy: „Oficiálně stále irská vláda o půjčku nezažádala, ale skoro bych si tipoval, že během dnešního dne by k tomu mohlo dojít nebo minimálně v nejbližších příštích dnech.“

Předpokládá se, že Irsko požádá o půjčku ve výši 100 miliard eur. Pomoc má zemi zachránit před bankrotem kvůli obrovským nákladům na záchranu bank. Jenže za finanční záchranu státu chtějí ostatní unijní země zvýšení irské korporátní daně, která dnes činí jen 12,5 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O finančních problémech Irska debatovali v poledních Ozvěnách dne český europoslanec za ČSSD Jiří Havel a jeho kolegou z ODS Ivo Strejček

To, že půjčka bude pro Iry znamenat zásah do jejich rozhodování ze strany Evrospké unie, potvrdil i český europoslanec za ODS Ivo Strejček: „Pro Iry, pakliže takovou půjčku přijmou, to nebude znamenat nic jiného než velmi významnou ztrátu národní suverenity.“

Irové to odmítají, s tím, že právě nízká daň je motorem jejich ekonomiky a oni by přišli o poslední naději. Proto teď vláda trvá na tom, že pomoc potřebuje bankovní sektor a ne stát. Sanace bankovního sektoru navíc letos stáhne irský státní rozpočet do rekordního deficitu 32 procent HDP.

Podle vedoucího evropské kanceláře České spořitelny Jana Jedličky je na tom eurozóna v současné době dokonce hůř, než když vrcholila řecká krize: „Když vrcholila řecká krize, tak se spíše mělo za to, že Řecko bude izolovaným problematickým ostrůvkem právě kvůli jejich chronické fiskální nedisciplíně. Nyní se ukazuje, že to nebylo pouze Řecko. Nyní je na tapetě Irsko, které ještě před dvěma roky patřilo mezi tři ekonomicky nejúspěšnější státy EU.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Irsku pozorně sleduje také vedoucí evropské kanceláře České spořitelny Jan Jedlička

Irsko bylo ještě nedávno dáváno za vzor, jak se hospodářská politika má dělat a nyní se z ní stala černá ovce. „Ukazuje se, že to není pouze problém jedné země, ale že v eurozóně existuje skupinka pár zemí, které jsou problematické,“ dodává Jedlička.

Ladislav Dvořák, Jaromír Marek, Roman Chlupatý, Silvie Třeslínová, Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme