Mezinárodní instituce zkontrolují, jak Řecko plní úsporná opatření

Do Řecka dnes přijela delegace Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. V zemi setrvá dva týdny a bude kontrolovat, jak zadlužené Řecko plní úsporný program.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény

Atény | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Aktuální kontrola se zaměří především na to, jestli Řecko přijalo veškerá úsporná opatření, která si světové instituce poskytující půjčku vyžádaly. Na Rádiu Česko to potvrdil analytik České spořitelny Petr Zahradník.

„Ty záchranné prostředky jsou uvolňovány v takzvaných tranžích, a vždycky před uvolněním každé další tranže si samozřejmě poskytovatel těch prostředků pečlivě zkontroluje to, zda podmínky, okolnosti, do kterých ty prostředky poskytuje, odpovídají předchozí dohodě,“ uvedl Zahradník a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Petr Zahradník ve Světě o druhé Rádia Česko

„Řecko si už na začátku v tomto vytvořilo dosti značnou šlamastiku v tom, že nebylo úplně korektní s poskytováním všech údajů, takže i proto tato mise trvá tak dlouho, a i proto si asi dvakrát nebo třikrát více kontroluje veškeré podklady, než by tak činila v případě jiných zemí.“

Podle Petr Zahradníka je možné očekávat, že kontrola Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu tentokrát dopadne pro Řecko příznivě.

„Já si myslím, že teď je možné mít trošku více optimismu než v průběhu jara. Mám pocit, že Řecko opravdu už určité penzum stabilizačních opatření učinilo, dokonce i taková opatření, která opravdu bolí.“

„A to, co jim naposledy jak MMF, tak Evropská unie vytýkaly, tak jsou opatření, která asi nejde udělat až tak rychle, jak by si představovaly,“ zdůraznil Zahradník a vysvětlil, že jde o redukci výdajů na sociální zabezpečení nebo nadbytečné výdaje v oblasti zdravotnictví.

„Ale jinak si myslím, že například jak v oblasti redukce veřejné administrativy, tak konec konců i mobilizace určitých daňových příjmů v podobě zvýšení daňových sazeb, tak v tom je Řecko v současné době poměrně poslušné.“

„A mám pocit, že Mezinárodní měnový fond v řeckém případě je tentokrát možná spokojenější, než minulý týden v Maďarsku, kde ta mise v podstatě s velkou ostudou skončila a neví se, kdy bude pokračovat,“ dodal Petr Zahradník na Rádiu Česko.

Václav Sochor, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme