Příští rok by se prý v západní Evropě mohlo prodat nejméně aut za posledních 20 let

Výroba automobilů (ilustrační foto) - Foto:  Evropská komise

Výroba automobilů (ilustrační foto)Foto:  Evropská komise

Západoevropskému automobilovému trhu hrozí podle nové studie německého Centra pro automobilový výzkum hluboký propad. Prodej osobních vozů by mohl v příštím roce klesnout na dvacetileté minimum 12 milionů prodaných vozů. Podle autorů studie to bude důsledek dluhové krize.

Pesimistické prognózy německých kolegů sdílí i Vladimír Rybecký ze serveru Autoweek.cz. Situace ve střední a východní Evropě je podle něj trochu lepší. 

„Poptávka po nových autech je zde o něco vyšší, nasycení trhu není tak velké jako v západní Evropě,“ vysvětlil ve Světě o osmé na Rádiu Česko. 

Studie uvádí, že nejlépe z krize vyjde německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto. Podle Rybeckého je to tím, že společnost dokáže na asijských trzích a především v Číně vydělat velké peníze, které si pak může dovolit investovat do podpory svých aktivit v Evropě. 

 

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl Vladimír Rybecký ze serveru Autoweek.cz

Vložit na svůj web

„Může investovat i do vývoje nových modelů, takže dokáže ustát i některé věci, které jsou pro ostatní automobilky velice problematické, především to, aby udržela plnou zaměstnanost a plnou výkonnost svých výrobních závodů,“ popsal. 

Upozornil také, že krize automobilového průmyslu nebude znamenat návrat do stavu v letech 2007 nebo 2008, protože trh se radikálně proměnil. Změnilo se chování zákazníků a přístup značek, a objem prodeje tak bude stále podstatně nižší než dříve. 

„Zákazníci si uvědomili, že současná auta jsou mnohem spolehlivější, než byla dříve, a není už tak úplně nutné, aby si každé tři nebo čtyři roky vyměňovali a pořizovali nová auta,“ zmínil Rybecký. 

Dodal, že stav automobilového průmyslu v Evropě je ovlivněn situací v Řecku a Španělsku a je zde také velká nezaměstnanost, takže existuje méně potenciálních zákazníků pro koupi nových aut.  

Předpokládá však, že v zemích, kde zatím prodej aut roste, například ve Spojených státech nebo Číně, bude chování zákazníků po krizi podobné jako v Evropě. 

Autor:  Dana Votýpková  (dnv), Simona Bartošová
Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Ekonomický servis

Devizové kurzy

Všechny kurzy

Základní sazby

Podrobnosti

Index PX

Podrobný graf

Vybrané české akcie

Další akcie

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace