Slovenští obchodníci se dohadují se státem, jak správně vyúčtovávat spropitné

4. srpna  2012 v 18:47  
Slovenští obchodníci musejí od ledna spropitné vykazovat v registračních pokladnách (ilustrační foto) - Foto: Ľubomír Smatana

Slovenští obchodníci musejí od ledna spropitné vykazovat v registračních pokladnách (ilustrační foto)Foto: Ľubomír Smatana

Slovenská vláda marně hledá způsob, jak efektivně vybírat daně na spropitném. Obchodníci na Slovensku musejí od ledna spropitné vykazovat v registračních pokladnách. Číšníci ale často spropitné nepřiznávají a finanční správa naopak uděluje absurdní pokuty.

Do médií pronikly případy několika malých obchodů, které dostaly stoeurovou pokutu za to, že majitel do pokladny chybně vložil jedno jediné euro ze spropitného. 

Slovenský ministr financí si tento týden stěžoval, že číšníci podvádějí stát a strkají si spropitné do kapsy, přestože by ho správně měli zdanit. 

 

Problémy slovenských obchodníků se zdaněním spropitného přiblížil zpravodaj Vojtěch Berger

Vložit na svůj web

Obchodníci si někdy pomáhají i tím, že v registračních pokladnách nastaví fingované manko, do kterého se spropitné schová. Za manko v pokladně totiž narozdíl od přebytku finanční kontroloři nepokutují. 

Ani samotné úřady ještě do poloviny tohoto týdne nevěděly, co mají podnikatelům poradit. Nakonec se ministerstvo financí dohodlo s finanční správou, že se spropitné skutečně mělo dávat do registrační pokladny pod názvem „vklad“. 

Právě v tom je však problém, protože takovou položku si může obchodník vyúčtovat jako svoje vlastní prostředky, nikoliv jako tržbu podléhající dani. Ministr financí se tak může zase jen bezmocně dívat, jak mu utíkají daně. 

Vláda chce nedokonalé zákony změnit. Prvním krokem by mělo být to, že do budoucna kabinet přece jenom umožní ponechat menší sumu ze spropitného restauratérům nebo číšníkům. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Ekonomický servis

Devizové kurzy

EUR 27,025
USD 24,192
GBP 35,570

Platnost od 26.05.2016

Všechny kurzy

Základní sazby

2R Repo 0,05 %
Diskontní 0,05 %
Lombardní 0,25 %

Podrobnosti

Index PX

Závěrečný 25. 5. 2016890,28
Změna vůči 25. 5. 20160 %

Podrobný graf

Vybrané české akcie

Název Akt. kurz (Kč) Změna (%) Objem (tis. Kč)

Další akcie

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace