Zprávy → Evropa23. ledna  2012 v 11:48  

Polští řidiči chystají svérázné protesty, chtějí levnější benzín

Benzinová pumpa, ilustrační foto. - Foto: Filip Jandourek

Benzinová pumpa, ilustrační foto.Foto: Filip Jandourek

Řidiči v Polsku dnes budou svérázným způsobem protestovat proti rostoucím cenám paliv. Chtějí úmyslně blokovat fungování čerpacích stanic a také práci politiků. Vláda jim ale vzkazuje, že ceny se hned tak nesníží.

Řidiči po celém Polsku, kteří se připojí k protestu pořádanému občanskou iniciativou, dnes budou záměrně tankovat nejmenší povolené množství paliva. Na čerpacích stanicích pak budou pít kávu a číst si noviny a natankovaný benzín uhradí až později. 

Jejich vozy přitom budou stále blokovat stojánky s čerpací pistolí, protože podle nařízení nesmí z místa odjet před zaplacením. 

 

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška zjišťoval, jakým způsobem chtějí polští řidiči protestovat proti rostoucím cenám benzínu

Vložit na svůj web

Protestující Poláci totiž chtějí, aby jejich návštěva „benzinky” trvala co nejdéle a kvůli tomu se tvořily dlouhé fronty zákazníků. Zároveň ale plánují utratit co nejméně peněz. 

Odpoledne chce pak skupina řidičů jezdit doslova krokem před polským Sejmem a Úřadem vlády tak, aby zkomplikovali politikům odjezd z práce domů. Tímto způsobem chtějí vládu přinutit, aby zasáhla a snížila ceny paliv. 

Premiér Donald Tusk ale nespokojeným majitelům aut vzkázal, že to není v nejbližší době možné – za vysoké ceny prý může souhra řady negativních okolností.  

Vláda by sice mohla snížit DPH, to ale považuje za příliš krátkozraké. Jediným řešením tak je udržení dobrého kurzu zlotého vůči dolaru.  

Čtěte také: Ceny benzinu i nafty se blíží 37 korunám, brzy ale začnou klesat

Ceny pohonných hmot v Polsku přitom patří k nejnižším v Evropě – méně platí jen v Rumunsku, Bulharsku a Lucembursku. Litr benzínu tak polské řidiče vyjde v přepočtu na necelých 32 korun.
 

Nespokojení řidiči ale varují, že pokud snížení cen nedosáhnou, ochromí během fotbalového mistrovství Evropy dopravu na dálnicích a rychlostních komunikacích. 

Autor:  Petr Vavrouška  (pev), Milan Kopp  (mkp), Kristina Winklerová
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace