Zprávy → Evropa22. května  2010 v 00:28  

Ve Švýcarsku se bude dražit nejcennější poštovní známka

Známky - Foto:  archiv

ZnámkyFoto:  archiv

V Curychu se dnes bude dražit nejvzácnější poštovní známka na světě. Takzvanou Tříšilinkovou žlutou vytiskli v roce 1855 ve Švédsku. Cenným exemplářem se stala kvůli unikátní vadě tisku.

Tříšilinková známka se v polovině 19. století tiskla ve Švédsku v modro-zelené barvě. Osmišilinková se zase vydávala ve žlutooranžovém odstínu. Dnes už se nedá zjistit, co se při tisku stalo za chybu. 

Patrně se ale štoček pro výrobu osmišilinkové známky rozbil. Tiskaři pak místo něj omylem nasadili raznici pro tříšilinkové známky. Kolik tříšilinkových známek se potom v nesprávné barvě vytisklo nikdo neví. Každopádně tak vznikla dnešní nesmírně cenná rarita - takzvaná tříšilinková žlutá. 

Vadné poštovní známky jsou pro filatelisty vyhledávaným jevem. Chyby v tisku udělaly z mnoha z nich exempláře za miliony. 

 

Podrobnosti o vzácné poštovní známce připravila pro Ranní Radiožurnál redaktorka Martina Hanáčková.

Vložit na svůj web

Například před rokem se u nás objevily nezoubkované aršíky nově vydaných poštovních známek. Jejich nominální hodnota tehdy byla 35 korun. Dnes už se ale prodávají za desítky tisíc. 

Tříšilinková známka ze Švédska se naposledy dražila před 14 lety. Tenkrát se prodala podle dnešního kurzu za zhruba 50 miliónů korun. Dnes by ve filatelistické aukci Davida Feldmana v Curychu mohla vynést v přepočtu asi 150 milionů. Stala by se tak nejdražší známkou na světě. 

Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace