Kypr slaví padesát let nezávislosti. Polovina ostrova ale stále patří Turkům

Již půl století není Kypr závislý na Velké Británii, od roku 2004 je členem Evropské unie. Za idylickými kulisami středomořské turistické destinace, kam ročně přijede půl druhého milionu turistů, ale stále doutnají spory mezi tureckými a řeckými obyvateli ostrova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Kypru vytváří pásma nikoho

Ostnatý drát na Kypru vytváří pásma nikoho | Foto: jackan

Kypr je od roku 1974 rozdělen na dvě části a jeho metropole Nikósie, je posledním rozděleným městem Evropy. Od východu na západ protíná historické centrum čára dělící město na dvě přibližně stejné části. Jižní polovina náleží svobodné Kyperské republice, sever je pod kontrolou Turecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek o rozdělené kyperské Nikosii

Při procházce Nikósií se nelze ubránit vzpomínkám na Berlín před pádem železné opony. Ulice jsou přehrazené zdí, okna domů stojících na dělící čáře zazděná. Strážní posty, obklopené pytli s pískem, hlídají vojáci.

Násilným rozdělením trpí nejen lidé, ale i město samotné. „Místo, kterým dnes prochází nárazníkové pásmo, bylo kdysi centrem nejen Nikósie, ale vlastně celého Kypru. Zůstala tam řada historických budov, dnes ale jsou v dezolátním stavu. Podle nedávno sestaveného seznamu padá 162 domů. Copak se takto můžeme chovat ke kulturnímu dědictví?“ říká bývalý starosta Nikósie Michaelis Zampelas.

Blýskání na lepší časy

V posledních letech se ale přece jen situace zlepšuje. Ulice Ledra byla vždy obchodní tepnou vedoucí ze severu na jih. Dnes lze celý bulvár znovu projít celý. Díky hraničnímu přechodu otevřenému před dvěma lety.

„Co otevřeli tento přechod, mnohé se změnilo. Přichází sem víc lidí. Dříve to byl jenom obchod se suvenýry a malá kavárna, loni jsem změnil obchod na minimarket se smíšeným zbožím. Mými klienty jsou i kyperští Turci ze severní Nikósie,“ pochvaluje si majitel obchodu, který ještě nedávno stál při cestě do země nikoho.

Dnes se do severní části Nikósie valí turisté, aby na vlastní oči viděli Tureckem okupované území. Pro většinu Kypřanů je ale řeč o normalizaci vztahů obou částí rozděleného města i ostrova předčasná.

Hlavní problém je pro ně pořád stejný – totiž přítomnost turecké armády na ostrově.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme