Británie a Francie budou společně testovat jaderné zbraně

Britové a Francouzi budou provádět společné zkoušky atomových zbraní. Vyplývá to z vojenských smluv, které v Londýně podepsali britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Obě země chtějí také vytvořit společnou jednotku schopnou rychlého nasazení kdekoliv na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron a Nicolas Sarkozy

David Cameron a Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Testování jaderných zbraní je už dávno zakázané, britsko-francouzské testy bojových jaderných hlavic nebudou tedy vypadat tak, jak bylo běžné v dobách studené války, kdy doslova po celém světě bouchaly jaderné zbraně. Čili už to nebudou zkoušky pod mořem, pod zemí nebo dokonce na otevřeném zemském povrchu.

Jak se dnes atomové zbraně testují, Radiožurnálu vysvětlil Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Detaily britsko-francouzské spolupráce přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Houska

„Toto už je díky pokroku v informativních technologiích, díky pokroku laboratoří, možné dělat jako takzvanou simulaci, kdy se to na základě určitých složitých algoritmů zkouší laboratorně, zkouší se to prostě počítačově.“

Díky spolupráci chtějí Britové a Francouzi mimo jiné ušetřit miliardy v napjatých vojenských rozpočtech. Jak na Rádiu Česko vysvětlil zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák, obě země si chtějí udržet statut velmoci, což ovšem něco stojí.

„Když se ty země dohodnou v takovýchto rozumných oblastech, tak ušetří, ale neztratí ten svůj odstrašující potenciál. Když budeme konkrétně u této smlouvy, tak ta stanoví, že technologie pro to jaderné testování se bude vyvíjet v Británii a že na ty testy se využije nová francouzská střelnice na východě Francie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák podepsané dohody okomentoval ve Světě o druhé Rádia Česko

Užší spolupráce obou těchto zemí by se podle Jana Eichlera měla stát počátkem na cestě k budování společné evropské obrany. O určitém sdílení obranných kapacit se v Evropě sice mluví už víc než 10 let, ale skoro žádný faktický pokrok v tom zatím nenastal.

„Oba dva státníci, jak britský premiér, tak francouzský prezident říkají, že toto bude teprve první krok, po kterém přijdou další a že toto je první krok na cestě dlouhého procesu evropeizace.“

„To znamená procesu, při kterém členské státy Evropské unie budou rozsáhleji spolupracovat, sdílet technologie a sdílet také náklady, ale samozřejmě i cíle, perspektivy a priority svých bezpečnostních politik,“ dodal Eichler.

Toto ostatně po Evropanech požaduje i Severoatlantická aliance. Zní to logicky: když má několik zemí k dispozici stejnou technologii, proč by do ní měly investovat další, když se jedná o spojence. A tohle přesně chtějí dělat i Britové a Francouzi, takže i letadlové lodi teď budou k využití pro letectvo obou zemí.

Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme