Zprávy → Evropa28. července  2011 v 04:58  

Ruský soud odmítl propustit na podmínku Platona Lebeděva

Chodorkovskij a Lebeděv u městského soudu v Moskvě - Foto:  ČTK

Chodorkovskij a Lebeděv u městského soudu v MoskvěFoto:  ČTK

Někdejší společník Michajla Chodorkovského zůstane i nadále ve vězení. Soud zamítl Platonu Lebeděvovi žádost o podmínečné propuštění. Odůvodnil to tím, že se byznysmen během let strávených ve vězení nevydal na cestu nápravy. Lebeděv je za mřížemi od roku 2003, ve dvou procesech byl usvědčen z daňového úniku a zpronevěry. Sám podnikatel ale verdikt odmítá a označuje jej za politickou pomstu Kremlu.

Bývalý šéf skupiny Menatep Platon Lebeděv by měl podle rozhodnutí soudu zůstat ve vězení až do vypršení trestu v roce 2016. Proti jeho propuštění vystoupila prokuratura i vedení věznice v Archangelské oblasti, kam byl Lebeděv v červnu převeden z Moskvy. 

Zamítavé stanovisko odůvodnili tím, že se bývalý obchodní partner Michajla Chodorkovského během let věznění nikdy nepřiznal, ‚nechtěl se napravit‘, vedení věznice ho obvinilo ze špatného chování a tykání personálu. 

 

Lenka Kabrhelová informuje o případu Platona Lebeděva

Vložit na svůj web

Platon Lebeděv stížnosti odmítnul, během závěrečného vystoupení se označil za politického vězně. 

Advokáti i příznivci obou vězněných mužů označují oba procesy za zmanipulované, jde podle nich o politicky motivovaný trest za podporu opozice někdejšího prezidenta Vladimira Putina.
 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek), Marína Dvořáková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace