Zprávy → Evropa18. listopadu  2013 v 12:32  

Aféra s americkými odposlechy se dostává na půdu německého parlamentu

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly i mobil kancléřky Merkelové - Foto:  Reuters

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly i mobil kancléřky MerkelovéFoto:  Reuters

O možném vytvoření zvláštní vyšetřovací komise kvůli aféře s odposlechy by měl dnes na mimořádné schůzi hlasovat německý parlament. Poslanci se budou zabývat i případným pozváním bývalého pracovníka amerických bezpečnostních služeb Edwarda Snowdena do Německa.

Levice chce hlasovat o tom, zda pozvat bývalého zaměstnance americké Národní agentury pro bezpečnost Edwarda Snowdena do Německa v rámci programu na ochranu svědků.  

Vládní CDU v obavách před zhoršením už tak narušených německo-amerických vztahů takový krok odmítla. Jako možnou variantu vidí Snowdenův výslech na ruské půdě. 

 

Německý Spolkový sněm má na programu americké odposlechy. Jednání bude sledovat i zpravodajka Klára Stejskalová

Vložit na svůj web

Samotná kancléřka Merkelová, která se stala cílem sledování amerických tajných služeb, zachovává po celou dobu špionážní aféry mlčení a nevystoupí ani dnes v parlamentu. 

Nejde ale jen o odposlechy mobilu Angely Merkelové, ale i o to, do jaké míry byli špehováni němečtí občané a jak americké tajné služby porušovaly německé zákony. Strany, které pravděpodobně vytvoří příští vládu, tedy CDU/CSU a SPD, chtějí iniciovat vznik kybernetického bezpečnostního centra. 

Němci se více zajímají o kybernetickou bezpečnost 

Od července, kdy skandál vypukl, roste v Německu počet zájemců o takzvané cryptoparty. Jedná se o setkání, kde odborníci radí lidem se zabezpečením počítačů. 

„Zájem se prudce zvýšil,“ potvrzuje Hauke Laging, počítačový expert, který teď v Berlíně pořádá kolem tři cryptoparty do měsíce. Podobná akce rostou jak houby po dešti po celém Německu. 

Lidé jako on vidí největší nebezpečí v možném získávání psychologického profilu podle chování lidí na internetu, které tajné služby díky nezabezpečeným systémům lehce získávají. Bez většího zabezpečení fungují podle něj i e-mailové schránky největších německých médií.
 

Autor:  Klára Stejskalová  (kls)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace