Až milion dětí se mohlo narodit díky programu Erasmus, tvrdí studie

23. září  2014 v 12:26  
Nemalá část studentů programu Erasmus si najde partnera ze zahraničí (ilustrační foto) - Foto:  Corbis

Nemalá část studentů programu Erasmus si najde partnera ze zahraničí (ilustrační foto)Foto:  Corbis

Evropští zaměstnavatelé si mohou mnout ruce a demografové opatrně zajásat. Unijní program studentských pobytů v zahraničí Erasmus zvyšuje schopnost mladých lidí najít si zaměstnání a také podporuje uzavírání životních svazků mezi lidmi různých národností. Ukazuje na to studie, kterou si nechala zpracovat Evropská komise.

Docela nečekané je zjištění o vlivu studia v zahraničí na partnerské soužití absolventů programu Erasmus. Podle studie jsou ti, co studovali v zahraničí, otevřenější vztahům s lidmi jiných národností. 

Třetina studentů z programu Erasmus má nebo měla partnera z jiné země. Jen o něco víc než desetina studentů, kteří za studiem nikdy nikam nevyjeli, si najde za partnera cizince. 

Ještě zajímavější je fakt, že 27 procent studentů, kteří pobývali v rámci Erasmu na nějaké zahraniční univerzitě, poznalo při studiu svého budoucího životního partnera. Z toho se radovala i komisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliou: 

 

Do čísel studie, kterou si nechala vypracovat Evropská komise, se zadíval Pavel Novák

Vložit na svůj web

„Přibližně jeden ze tří studentů programu Erasmus si našel při pobytu v zahraničí partnera pro dlouhodobý vztah. Mnoho z těchto studentů si zahraničního partnera i vzalo a podle našich odhadů se z těchto svazků už narodilo až milion dětí.“ 

Podle komisařky by se tak tyto děti, jejichž počet se počítá od začátku programu v roce 1987, mohly nazývat „erasmovskou“ generací. 

Kromě prolínání jazyků a kultur program Erasmus mladým lidem přináší především lepší rozhled a schopnosti uplatnit se na trhu práce. Zaměstnavatelé totiž čím dál víc oceňují zkušenosti ze zahraničí. 

Ještě před osmi lety to považovala za důležité méně než polovina firem, dnes už více než 60 procent podniků bere u uchazeče o práci zkušenosti ze studia v zahraničí jako výhodu. 

Lidé, kteří poznali, jak to funguje v zahraničí, mají podle nich větší profesionální zodpovědnost a samozřejmě také dnes pro jakoukoli práci nezbytné jazykové schopnosti. 

Autor:  Pavel Novák  (pan)
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace