Zprávy → Evropa12. září  2016 v 12:40  

Benátská komise ignoruje polské právo, tvrdí Jaroslav Kaczyński

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński - Foto:  Reuters

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw KaczyńskiFoto:  Reuters

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost tvrdě zkritizoval odborníky na justiční právo pověřené prošetřením ústavní krize v Polsku. Podle něj nejsou objektivní a jejich práce nemá význam. Je tedy třeba se k nim stavět se značným odstupem.

Polská vládnoucí strana po vítězství v loňských parlamentních volbách učinila několik kroků k upevnění moci, které vyvolaly značné kontroverze. Patří k nim novela zákona o ústavním soudu, jež podle kritiků ochromila nejvyšší justiční orgán v zemi. K prozkoumání poměrů v zemi pozvala Benátskou komisi do své země sama polská vláda. Když se jí ale zprávy mezinárodních expertů nelíbily, začala se od nich distancovat. 

Čtěte také: Tisíc soudců ve Varšavě. Kritizují snahu vlády podřídit justici politikům

Nařčení ze spiknutí proti vládě
Jaroslav Kaczyński sice není polským prezidentem ani premiérem, ale o vládní politice významně rozhoduje. V současnosti opakovaně naznačuje, že v zahraničí existuje nějaké spiknutí proti současné polské vládě. Návštěva odborníků Benátské komise je toho údajně projevem. 

Členové komise sestávající z odborníků na ústavní právo hledají ve Varšavě způsob, jak vyřešit krizi polského ústavního soudu. Ten je už skoro rok zablokovaný. Varšavská vláda se odmítá řídit jeho výroky a soud zamítá vládní pokusy o dosazení vlastních lidí do tribunálu. Benátská komise i další zahraniční politici a experti tyto vládní pokusy označili za ohrožování základních principů nezávislé soudní moci. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace