Zprávy → Evropa26. srpna  2016 v 19:11  

Bomba před policejní stanicí v tureckém Cizre zabila 11 lidí. K činu se přihlásila PKK

Na jihovýchodě Turecka explodovala před policejní stanicí bomba v autě. - Foto:  Reuters

Na jihovýchodě Turecka explodovala před policejní stanicí bomba v autě.Foto:  Reuters

Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 78 bylo zraněno při výbuchu, který dnes ráno otřásl městem Cizre na jihovýchodě Turecka. Podle úřadů odpálil sebevražedný útočník nálož ukrytou v nákladním autě před tamní policejní stanicí. K útoku se přihlásila zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK). Turecká vláda slíbila tvrdý postup vůči těm, kdo čin připravili.

Nálož vybuchla krátce před sedmou ráno místního času (06:00 SELČ) zhruba 50 metrů od policejní stanice. Exploze stanici vážně poničila, podle agentury Reuters zůstal z třípatrové budovy jen betonový skelet bez oken obklopený hromadou suti. 

Cizre leží v oblasti jihovýchodního Turecka, kde žije početná kurdská menšina, a bylo v minulosti místem prudkých bojů mezi armádou a PKK. 

Radikálové ze zakázané skupiny po loňském krachu mírových jednání s vládou opět se zbraní v ruce bojují za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. V posledních týdnech podle úřadů spáchali několik útoků na policejní stanice v jihovýchodním Turecku. 

Premiér Binali Yildirim slíbil tvrdé represe vůči osobám odpovědným za atentát. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že atentát jen zvýšil turecké odhodlání bojovat s povstalci. Turecko podle Erdoganova prohlášení bojuje s povstalci nejen doma, ale i v zahraničí. 

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že teroristická organizace Islámský stát (IS), kurdští povstalci v Turecku i syrští Kurdové chtějí zneužít situace, která v Turecku panuje po zmařeném červencovém pokusu o převrat. Podle vicepremiéra je ale Turecko rozhodnuto své hranice ochránit. 

Podle Yildirima turecká armáda čistí syrské pohraničí od bojovníků IS a dalších teroristických skupin, aby tak zabránila další možné uprchlické vlně. Dodal, že operace v Sýrii bude pokračovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost Turecka, kterou teroristé chtějí ohrozit odtržením části tureckého území. 

Yildirim rovněž řekl, že situace v Sýrii a v Iráku se nadále zhoršuje a že jejími důsledky pro migraci je třeba se zabývat na unijní úrovni. Je rovněž přesvědčen, že evropští spojenci Ankary by za migranty měli přijmout větší odpovědnost. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace