Zprávy → Evropa22. září  2016 v 21:47  

Británie začne jednat o odchodu z EU začátkem roku, říká Johnson

Ministr zahraničí Boris Johnson se zasloužil o vystoupení Spojeného království z EU - Foto:  Reuters

Ministr zahraničí Boris Johnson se zasloužil o vystoupení Spojeného království z EUFoto:  Reuters

Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie začátkem roku 2017. Podle britského ministra zahraničí tak k uzavření dohody s unií nebudou možná ani potřebovat předpokládané dva roky.

Londýn je pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy a následně do dvou let vyjednal s unií dohodu o další spolupráci. „Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu,“ řekl Johnson britské stanici Sky News. 

Článek 50 předpokládá, tento proces bude trvat dva roky. Podle Johnsona to ale Britové mohou stihnout i rychleji. Už dříve britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že je téměř nemožné zahájit vyjednávání už letos, jak někteří unijní představitelé požadovali. 

Bývalý starosta Londýna, který se velkou měrou zasloužil o britské vystoupení z EU, se k dalšímu postupu vyjádřil poté, co k této otázce vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten minulý týden v Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017. 

Naopak Evropská unie, členské země i unijní instituce, je prý už teď velmi dobře připravena. „Mohli bychom začít už zítra,“ řekl minulý týden v Bratislavě Tusk. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace