Zprávy → Evropa13. září  2016 v 14:41  

Britská reforma počítá se zeštíhlením Dolní sněmovny. O svůj okrsek by mohl přijít i Corbyn

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn - Foto:  Reuters

Vůdce britských labouristů Jeremy CorbynFoto:  Reuters

Předsedovi britských labouristů Jeremymu Corbynovi hrozí, že v rámci chystané reformy přijde o svůj volební okrsek. A nejen jemu. V Británii totiž uvažují o snížení počtu poslanců Dolní sněmovny z 650 na 600, což by znamenalo revoluční změnu hranic volebních obvodů.

O volební okrsek v jeho současné podobě by v rámci zvažované reformy nepřišel jen Jeremy Corbyn, ale také třeba někteří prominenti Konzervativní strany v čele se šéfem diplomacie Borisem Johnsonem. 

Proti nové mapě volebních obvodů se však bouří hlavně labouristé, protože mají pocit, že by na nový model doplatila právě jejich strana. Poslanec Labour Party Jon Ashworth BBC řekl, že změna je politicky motivovaná s cílem poškodit opoziční formaci v příštích parlamentních volbách. 

Podle Guardianu by reforma mohla uspíšit čistku u labouristů motivovanou snahou odstranit odbojné zákonodárce, kteří velkou většinou vyjádřili nedůvěru předsedovi Corbynovi. 

Plán počítá s tím, že by se v Anglii zrušilo 32 okrsků, ve Walesu 11, ve Skotsku 6 a Severní Irsko by přišlo o jeden volební obvod. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace