Zprávy → Evropa16. ledna  2014 v 03:59  

Britští imigrační úředníci dostávají dárkové poukazy za úspěšné deportace žadatelů o azyl

Britští imigrační úředníci dostávají dárkové poukazy, když se jim daří dostávat neúspěšné žadatele o azyl ze země (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Britští imigrační úředníci dostávají dárkové poukazy, když se jim daří dostávat neúspěšné žadatele o azyl ze země (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Britské ministerstvo vnitra čelí ostré kritice kvůli kontroverznímu způsobu odměňování svých imigračních úředníků. Ti dostávají například dárkové poukazy, pokud si udržují vysokou úspěšnost v kauzách, které končí deportací neúspěšných žadatelů o azyl.

Imigrační úředník, který má v odvolacím řízení se žadateli o azyl 70procentní úspěšnost, má podle zjištění Guardianu nárok na odměnu.  

Ta představuje jednak dárkové poukazy v hodnotě 25 nebo 50 liber, ale taky nárok na extra dovolenou, případně finanční odměnu. 

Ministerstvo vnitra se hájí tím, že úspěšnost imigračních úředníků je jen jedním z více kritérií. 

Kritici upozorňují na fakt, že se eticky sporná motivace uplatňuje v případech, kdy se rozhoduje o osudech běženců, kteří byli v zemi svého původu mučeni nebo jinak perzekuováni. 

Poslankyně za liberální demokraty Sarah Teatherová si myslí, že tato praxe podkopává důvěru ve férovost celého systému posuzování žádostí o azyl. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace