Zprávy → Evropa22. září  2016 v 18:03  

Bývalá eurokomisařka vedla firmu v daňovém ráji. Odhalili ji novináři

Bývalá eurokomisařka Neelie Kroes - Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Bývalá eurokomisařka Neelie KroesFoto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Nizozemská politička čelí kritice. Bývalá eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová šéfovala firmě v daňovém ráji. Vyplynulo to z dokumentů uveřejněných Mezinárodním sdružením investigativních novinářů. Kroesová uznala, že o svém podnikání měla předem informovat.

Kroesová byla v letech 2004 až 2010 eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž. Zároveň v té době řídila bahamskou společnost Mint Holdings. Veřejnost ani Evropskou komisi ale o možném střetu zájmů neinformovala, ačkoli to byla její povinnost. 

S odhalením přišlo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů. Stejná organizace už letos odtajnila takzvané Panamské dokumenty, které obsahují informace o společnostech a jednotlivcích využívajících daňové ráje. Kvůli působení v bahamské firmě teď 

Evropské komise, jak upřesnil její mluvčí Margaritis Schinas, teď zváží další kroky. Vykonávání funkce komisaře se prý řídí velmi přísnými pravidly, které je nezbytné dodržovat. 

Schinas připomněl i případ někdejšího předsedy Komise José Manuela Barrosa. Portugalský politik čelí kritice po té, co vyšlo najevo, že po odchodu z funkce začal pracovat pro americkou banku Goldman Sachs.  

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace