Zprávy → Evropa12. září  2016 v 19:28  

Cameron se vzdal poslaneckého mandátu. Mayová to dobře chápe, řekl

David Cameron se vzdal poslaneckého mandátu - Foto:  Reuters

David Cameron se vzdal poslaneckého mandátuFoto:  Reuters

Někdejší britský premiér David Cameron, který v červenci opustil křeslo ministerského předsedy, se v pondělí s okamžitou platností vzdal poslaneckého mandátu. Britská televize ITV poznamenala, že Cameronův odchod z Dolní sněmovny Spojeného království je tečkou za hvězdnou politickou kariérou.

„Se zvážením nynější politiky a okolností mé rezignace není v podstatě možné, abych byl jako bývalý premiér vhodným řadovým poslancem," citovala stanice ITV Camerona. 

Dodal, že nechce být jako někdejší šéf vlády rušivým elementem pro kabinet premiérky Theresy Mayové a odvádět pozornost od její práce. 

Cameron sdělil, že Mayovou o svém rozhodnutí informoval odpoledne a že premiérka jeho důvody velmi dobře pochopila. 

Premiérka na svém facebooku později napsala, že být součástí Cameronovy vlády pro ni bylo ctí. Zároveň mu poděkovala za vše, co pro zemi a vládu udělal a popřála jemu i jeho rodině, aby se v budoucnu měli dobře. 

„Jak se zdá, budu muset začít nový život mimo Westminster," řekl Cameron. „Je mi teprve 49. Doufám, že stále budu moci přispět k rozvoji společnosti a naší země," uvedl. 

V parlamentu Cameron zastupoval obvod Witney, který po jeho odchodu čekají doplňovací volby. Poprvé kandidoval do Dolní sněmovny v roce 1997, uspěl ale až o čtyři roky později. V roce 2005 se stal předsedou Konzervativní strany a v čele Británie stál šest let. 

Cameron se rozhodl rezignovat na funkci premiéra po červnovém referendu, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie. Premiérský úřad 13. července předal Therese Mayové. 

Autor:   ČTK,  dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace