Zprávy → Evropa26. září  2016 v 07:28  

Česká a slovenská vláda se sejdou u společného stolu. Řeč bude i o účtenkové loterii

Slovenský premiér Robert Fico by si přál lepší a rychlejší dopravní spojení mezi Slovenskem a Českou republikou - Foto: Filip Jandourek

Slovenský premiér Robert Fico by si přál lepší a rychlejší dopravní spojení mezi Slovenskem a Českou republikouFoto: Filip Jandourek

Na společných zasedáních se česká vláda schází jen s kabinety tří jiných zemí – Polska, Izraele a Slovenska. Právě do Bratislavy v pondělí jede premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Kromě stálic česko-slovenských vztahů, jako jsou dopravní spojení nebo spolupráce v obraně, bude řeč taky o důležitých výročích roku 2018.

Slovenský premiér Robert Fico už letos v červnu při návštěvě Česka zopakoval, že chce, aby stejně hladké jako česko-slovenské vztahy, bylo i dopravní spojení mezi oběma státy. V tomto směru by podle něj pomohla třeba modernizace železniční trati mezi Brnem a Bratislavou. 

 

Slovensko a česko čeká společné jednání. Obě země před sebou mají také významná výročí.

Vložit na svůj web

Česko je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Slovenska, premiér Fico by ale v zemi rád viděl ještě víc českých investic. Premiér Sobotka se naopak v Bratislavě bude ptát, jestli už má slovenská vláda jasno v tom, jaké stíhačky nahradí stávající Migy 29. Právě na stále odkládané výměně slovenských strojů podle Sobotky vázne projekt společné ochrany česko-slovenského vzdušného prostoru. 

Shoda na migrační politice 

Inspiraci pro Česko vidí premiér každopádně ve slovenských nápadech v boji proti daňovým únikům. Líbí se mu třeba účtenková loterie, kterou Slovensko zavedlo před několika lety. „Znamená to osvětu lidí k tomu, aby si skutečně brali účtenky. Proto si myslím, že je to dobrý projekt,“ řekl premiér. 

Podobný názor mají obě vlády i na evropskou migrační politiku, kde podporují maximální ochranu vnější hranice Evropské unie. Bratislavské jednání kabinetů tak má znovu podpořit vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže i evropské armády. 

Během jednání premiérů přijde řeč taky na důležitá výročí roku 2018. Obě země čeká výročí Pražského jara, kromě toho oslaví 25 let od vzniku své novodobé státnosti i 100 let od vzniku Československé republiky. Praha s Bratislavou si tak v jednom roce slavnostně připomenou začátek i konec společného státu. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace