Zprávy → Evropa16. září  2016 v 12:56  

Česko na summitu v Bratislavě nepodpoří plány na změny evropských smluv, řekl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka - Foto: Khalil Baalbaki

Premiér Bohuslav SobotkaFoto: Khalil Baalbaki

Česko na mimořádném summitu 27 zemí Evropské unie v Bratislavě nepodpoří maďarské a polské plány na změny evropských smluv. Před začátkem schůzky to řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle něj je mnohem důležitější, aby se Evropa soustředila na konkrétní problémy, jako větší bezpečnost nebo ekonomický růst.

Prosperita a hospodářská spolupráce a vnitřní a vnější bezpečnosti unie jsou témata, která státy visegrádské čtyřky podle českého premiéra předloží jako společnou pozici. 

„Mimo jiné se hlásíme také k otázce posílení bezpečnosti, k větší kontrole vnějších hranic Evropské unie, k zachování politiky soudržnosti volného trhu schengenského prostoru,“ řekl Sobotka. 

Dva členové Visegrádské čtyřky – Maďarsko a Polsko – požadovali, aby země V4 společně předložily návrhy na změny evropských smluv, aby se část kompetencí z evropských institucí vrátila zpět na národní úroveň, ale Slovensko i Česko něco takového jednoznačně odmítly. 

„Česká republika se nedomnívá, že bychom teď měli ztrácet čas tím, že budeme diskutovat o smlouvách, že budeme diskutovat o evropských institucích,“ řekl Sobotka.  

Čtěte také: Přelomové okamžiky Bratislavy. Hlavní město Slovenska opět v hledáčku novinářů

Podle Sobotky je Evropská unie nástrojem pro řešení současných problémů, a ne jejich příčinou. Na spolupráci se proto musí soustředit i po budoucím odchodu Britů. 

Předseda Evropské rady, tedy šéf summitu Donald Tusk očekává na dnešním summitu v Bratislavě brutálně upřímnou diskusi. Lídři by si měli vyříkat, co v Evropě nefunguje. Podle očekávání se shodnou na nutnosti zlepšit ochranu hranic, na rychlém vyhošťování ekonomických migrantů nebo na spolupráci v boji proti terorismu. 

„Je tady velmi silná vůle zemí EU, sedmadvacítky, abychom pokračovali ve spolupráci v evropském projektu. A myslím si, že těch věcí, na kterých se shodneme, je velké množství,“ řekl Sobotka. 

Podle lucemburského premiéra Xaviera Bettela 90 procent toho, co Evropská unie dělá, funguje, zbytek je potřeba opravit. 

Bettel se také opět distancoval od požadavku svého ministra zahraničí Asselborna vyloučit z unie Maďarsko. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace