Zprávy → Evropa14. května  2013 v 07:10  

Česko-německá fotbalová škola má podporu Fondu budoucnosti, který slaví už 15 let

Jednou z aktivit Česko-německého fondu budoucnosti je i podpora fotbalové školy (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange Diane Groves

Jednou z aktivit Česko-německého fondu budoucnosti je i podpora fotbalové školy (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange Diane Groves

Na začátku byla česko-německá deklarace, kterou vlády obou zemí podepsaly v roce 1997. Tento rok je milníkem ve vztazích obou zemí, který udělal tečku za minulostí a otevřel cestu k nové spolupráci. Té napomáhá Česko-německý fond budoucnosti, který dnes slaví 15 let existence. Součástí spolupráce obou stran je mnoho projektů. Jedním z nich je i česko-německá fotbalová škola.

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá stavět mosty mezi Čechy a Němci. 

Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí a které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin. 

Od roku 1998 poskytl Fond budoucnosti dohromady přibližně 45 milionů eur na zhruba 7500 projektů. Jedním z nich je česko-německá fotbalová škola. 

 

Reportáž o česko-německé fotbalové škole, která funguje díky Fondu budoucnosti, připravila Krála Stejskalová a Zdeněk Novák

Vložit na svůj web

Na Strahově trénuje i v dešti skupinka kluků ze Sparty. Déšť čtrnáctiletému Filipovi Tvarohovi nevadí, naopak ho vítá jako osvěžení. Filip si své fotbalové umění zlepšoval už i v zahraničí – v tom mu právě pomohl Česko-německý fond budoucnosti. 

„Byl to výměnný kurz – učili jsme se druhý jazyk. Naučili jsme se mluvit německy. A z Německa se fotbalisti naučili mluvit česky,“ popisuje svoji zkušenost Filip Tvaroh. Zkušenost vidí jako přínosnou pro svého syna i Filipova maminka. 

Česko-německá škola funguje už 10 let a u jejího zrodu stál Gerald Prell, který se díky fotbalu naučil česky. 

Překonání jazykových bariér 

„Na začátek toho projektu musel jsem ještě všechno tlumočit nebo nechat tlumočit od překladatelů a tlumočníků. A už to bylo docela trapný mluvit s dětma s tlumočníkem, tak jsem se naučil česky v praxi přes fotbal. A to je výsledek dneska,“ říká Gerald Prell. 

Česko-německý fond budoucnosti podpořil 7500 projektů. A podle ředitele fondu Tomáše Jelínka patří fotbalová škola mezi nejúspěšnější. 

„Jednak z toho důvodu, že z té původně bilaterální česko-německé aktivity se dnes stala akce evropského rozsahu. Navíc se ukázalo, že ta základní myšlenka spojit mladé lidi obou zemí skrze jejich zájem o fotbal, o sport je naprosto jednoznačně nosná i v širokém mezinárodním kontextu,“ tvrdí Tomáš Jelínek. 

Fotbal (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Fotbal (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

To potvrzuje i Gerald Prell, který právě trénuje na evropské mistrovství klubů. 

„Mini Euro je něco jako Champions League pro starší přípravky,“ vysvětluje Gerald Prell a dodává, že se zúčastní i přípravky z významných klubů, jako je Manchester United, FC Porto či Ajax Amsterdam. Celkem se akce zúčastní 18 týmů z 16 národů. 

„Domácí tým bude takzvaný ‚tým Evropa‘, kde hraje hodně českých dětí a německých dětí spolu v jednom týmu,“ dodává Gerald Prell. 

Motivaci v týmu pomáhají Geraldu Prellovi i významné fotbalové osobnosti. Trénink tak už navštívil Pavel Nedvěd. Osobnosti, které mají už zkušenosti s působením v zahraničních klubech, mohou dětem předat své pocity z tréninků v domácím i cizím prostředí. Pro děti je pak důležité, že si podobnou zkušenost mohou přenést díky aktivitám česko-německé fotbalové školy do svých životů. 

„Byl jsem v Hofu, to je blízko Chebu. Byl jsem taky v Polsku, ve Varšavě. A potom jsem byl u Stuttgartu,“ popisuje tak Filip Tvaroh místa, kam se díky fotbalové škole podíval. 

Autor:  Klára Stejskalová  (kls), Zdeněk Novák, Marína Dvořáková
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace