Zprávy → Evropa30. srpna  2016 v 16:25  

Choďte pěšky, budete rychlejší než metro, motivuje Londýňany vylepšená mapa. Praha ji nechystá

Londýnská radnice chce obyvatele motivovat k procházkám, spíš než k jízdě metrem - Foto: Diego Torres, CC0 Public domain

Londýnská radnice chce obyvatele motivovat k procházkám, spíš než k jízdě metremFoto: Diego Torres, CC0 Public domain

Londýnské metro vypadá na mapě ve srovnání s tím pražským jako mísa špaget. Kromě čtrnácti barevných linek a stovek stanic v ní teď navíc přibyla i čísla. Označují počet kroků mezi nejbližšími stanicemi. Londýnský dopravní podnik tím chce odlehčit přeplněnému metru a motivovat obyvatele ke zdravotním procházkám.

Mapa londýnského metra často slouží pro základní navigaci v britské metropoli. Lidé, kteří se podle ní orientují, si ale často neuvědomují, jak blízko si jednotlivé stanice ve skutečnosti jsou. 

Třeba z Piccadilly na Charing Cross stačí ujít 1100 kroků. Při průměrné rychlosti 100 kroků za minutu tak zabere procházka jen 11 minut. 

Mapa londýnského metra ukazuje vzdálenost mezi stanice v krocích - Foto:  Transport for London

Mapa londýnského metra ukazuje vzdálenost mezi stanice v krocíchFoto:  Transport for London

Ještě kratší je vzdálenost mezi Leicester Square and Covent Garden, která se dá ujít za 4 minuty. Cestou metrem ze stanice Regent’s Park na Great Portland Street je třeba dokonce přestoupit, pěšky ale cesta trvá jen 2 minuty. 

Hlavní motivací londýnské radnice je zlepšit životní prostředí i zdraví obyvatel. „Každý z nás někdy v centru Londýna naskočí do metra a kousek popojede. Nová mapa má místo toho povzbudit k procházkám a jízdě na kole. Prospěje to zdraví i londýnským podnikům,“ řekl o projektu starosta Londýna Saqid Khan. 

Jedním z důvodů je i snaha odlehčit „tube“ při špičkách. Londýnské metro přepraví letos asi o půl miliardy lidí víc než v roce 2002. Celkem by se v něm letos mělo svézt 1,3 miliardy cestujících. 

Pražské metro loni přepravilo přes 456 milionů pasažérů a podobnou vycházkovou mapu neplánuje. 

„Považujeme to za informačně zajímavý počin. Nicméně v tuto chvíli pražský dopravní podnik neuvažuje, že by cestujícím doporučoval, aby místo využití MHD chodili pěšky,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. 

Londýnské metro - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Filip Harzer, Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace