Zprávy → Evropa19. srpna  2012 v 07:19  

Požáry na chorvatském pobřeží hasiči zvládají. Čechům nebezpečí nehrozí

Hašení lesních požárů (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Hašení lesních požárů (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Oheň už způsobil velké škody zejména v chorvatské Dalmácii. Čeští turisté, kteří tam jezdí k moři, jsou ale podle dostupných informací v pořádku a chorvatští hasiči mají situaci pod kontrolou.

Chorvatské pobřeží zasáhlo hned několik velkých požárů, které přiživují vysoké tepoty a silný pobřežní vítr. 

Oheň pustoší hlavně okolí Splitu, Šibeniku a Dubrovniku. Tropické počasí a nárazový vítr vše komplikují, ale chorvatští hasiči tvrdí, že situaci plně zvládají. 

 

Jaká je situace na dalmáckém pobřeží, informoval v Ranním interview Radiožurnálu český konzul ve Chorvatsku Pavel Bednář

Vložit na svůj web

Největší požár likvidují v Trogiru, kde hoří skládka odpadků a zhruba 600 hektarů okolního vyschlého porostu. Město ani pláže v ohrožení nejsou. Problémy zaznamenalo jen nedaleké letiště, které muselo kvůli hustému dýmu na několik hodin přerušit provoz. 

„Českých turistů je tu dost na Strogirské, Omišské i Makarské riviéře. Jsou v bezpečí. Požáry vznikají ve vnitrozemí několik kilometrů od pobřeží. Nošeny větrem se potom šíří různými směry, ale hasiči a další bezpečnostní složky se snaží především zabránit tomu, aby se rozšířili směrem na pobřeží do obydlených míst,“ potvrdil český konzul v Chorvatsku Pavel Bednář. 

Pavel Bednář zdůraznil, že chorvatští hasiči mají s likvidací požárů bohaté zkušenosti, protože v oblasti hoří suché porosty každý rok. 

Požáry komplikují opakovaně také dopravu. Minulý týden byla v určitých úsecích uzavírána i jadranská magistrála. Provoz musí občas přerušit i letiště ve Splitu. 

„Doporučujeme, aby dbali případných pokynů bezpečnostních složek, aby dbali pokynů policie, která reguluje dopravu na silnicích, a pokynů všech lidí, kteří se starají o to, aby v případě potřeby, pokud by ta situace nastala a začala být vážná, se starali o případnou evakuaci,“ radí českým turistům konzul Pavel Bednář. 


Zvětšit mapu

Čtěte také: V tropických vedrech klimatizace ochladí, ale dehydruje

Autor:  Dušan Valenta  (duv),  MaD
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace