Zprávy → Evropa16. října  2016 v 17:11  

Dalajlama se setkal s Kiskou, postavil se za muslimy a pobouřil čínskou ambasádu

Prezident Andrej Kiska a dalajlama se potkali v Bratislavě - Foto:  Kancelária prezidenta SR

Prezident Andrej Kiska a dalajlama se potkali v BratislavěFoto:  Kancelária prezidenta SR

Těsně před plánovanou návštěvou Česka přijel duchovní vůdce dalajlama na Slovensko. Jeho návštěva pobouřila tamní čínskou ambasádu.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se v neděli setkal se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a s několika dalšími politiky. Na v pořadí třetí návštěvu Slovenska dorazil dalajlama v sobotu. 

Slovenští politici se s dalajlamou sešli soukromě, nikoliv v rámci svého oficiálního programu. "Buddhismus je pro mě filozofie o tom, jak bychom měli žít. Smyslem života je pomoc druhým, obětování pro druhé. Ten, kdo dbá o vlastní štěstí, bývá často nešťastný a nejšťastnější jsou ti, kteří dbají o štěstí druhých," řekl podle listu Denník N Kiska u příležitosti schůzky s dalajlamou v restauraci televizní věže Kamzík na malokarpatském okraji Bratislavy. 

Čtěte také: Dalajláma přijede v říjnu do Prahy, vystoupí na konferenci Forum 2000

Ráno se s dalajlamou v jednom z hotelů ve slovenské metropoli společně sešli tři poslanci parlamentu včetně místopředsedkyně sněmovny za opoziční stranu Sloboda a Solidarita Lucie Ďurišové Nicholsonové a europoslance za neparlamentní Stranu maďarské komunity Pála Csákyho. Dalajlama podle jednoho ze zúčastněných poslanců na schůzce hovořil i o někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Představitelé slovenské vlády schůzku s dalajlamou podle dostupných informací v plánu neměli. 

Čínská ambasáda byla proti 

Dalajlama během neděle kromě plánované veřejné přednášky vystoupil před členy akademické obce bratislavské Univerzity Komenského. Ta mu během jeho první návštěvy Slovenska v roce 2000 udělila čestný doktorát. Tentokrát rektor univerzity Karol Mičieta ocenil dalajlamu pamětným prstenem. Dalajláma v projevu uvedl, že lidé se musejí naučit být empatičtí a ohradil se proti označování muslimů za teroristy. 

Návštěvu tibetského duchovního vůdce již předem odsoudila čínská ambasáda na Slovensku. "Schůzka slovenských státních představitelů s dalajlamou není v souladu s principem jedné Číny, který Slovenská republika vždy dodržovala, výrazně poškozuje vzájemnou politickou důvěru a bilaterální vztahy Číny a Slovenska, ničí přátelskou spolupráci mezi oběma zeměmi, jakož i vlastní zájmy Slovenska," uvedlo v prohlášení velvyslanectví Číny. Dodalo, že dalajlamovým záměrem je prostřednictvím schůzek s politiky zvyšovat vliv v zájmu "tibetské nezávislosti". 

Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí v pondělí, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace