Zprávy → Evropa26. ledna  2016 v 20:06  

Dánsko zpřísnilo imigrační zákony. Žadatelům o azyl bude zabavovat majetek

Dánský parlament zpřísnil pravidla pro žadatele o azyl (ilustrační foto) - Foto:  ČTK/AP,  Visar Kryeziu

Dánský parlament zpřísnil pravidla pro žadatele o azyl (ilustrační foto)Foto:  ČTK/AP, Visar Kryeziu

Dánský parlament dnes zpřísnil azylové zákony. Úřady nově opravňují například k zabavování cenností a hotovosti žadatelů o azyl. Migranti si mohou ponechat jen majetek, který nepřekročí v přepočtu 36 tisíc korun. Výjimkou jsou osobní předměty jako snubní prsteny nebo věci, ke kterým mají uprchlíci citovou vazbu. Zpřísněním pravidel chce Kodaň snížit počty běženců, kteří hledají v zemi útočiště.

Pro schválení novely zákona hlasovala většina poslanců, proti vystoupila levicová opozice. Dánsko podle ní ztratí pověst otevřené humanitární země, která se snaží pomáhat. 

Podle dánské ministryně pro imigraci Inger Stojbergové ale nejsou takové komentáře na místě: "Argumenty, že Dánsko nedělá dost pro uprchlíky, jsou nesmyslné. Dánsko už pro uprchlíky udělalo dost. Proto se netajíme tím, že chceme těmito změnami snížit počty žadatelů o azyl v naší zemi." 

Původní návrh novely byl přísnější. Počítal s tím, že si budou migranti moci ponechat pouze úspory ve výši 3000 dánských korun (přibližně 11 tisíc korun) a šperky, k nimž mají citový vztah. Práh byl ale nakonec zvýšen na 10 tisíc dánských korun. 

Loni o azyl v Dánsku požádalo přes 21 tisíc lidí. Letos by počet zádostí mohl stoupnout na 25 tisíc. 

Čtěte také: Kolik stojí pevnost Evropa? A kdo na ní vydělává?

Vybírání peněz od žadatelů o azyl v rámci spoluúčasti není v Evropě jen záležitostí Dánska. Například ve Švýcarsku si běženci hledající azyl mohou ze zákona ponechat jen majetek do výše 1000 franků (necelých 25 tisíc korun), vše ostatní musí odevzdat. 

Finanční spoluúčast umožňuje také německý azylový zákon. Podle agentury DPA ho uplatňují jihoněmecké spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Náklady spojené s ubytováním cizinci hradí rovněž v zajišťovacích zařízeních v Česku. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace