Zprávy → Evropa1. srpna  2012 v 12:55  

Desítky tisíc Poláků protestují proti koncertu Madonny ve Varšavě

Americká zpěvačka Madonna během koncertu v Saint-Denis u Paříže 14. července 2012 - Foto:  Reuters

Americká zpěvačka Madonna během koncertu v Saint-Denis u Paříže 14. července 2012Foto:  Reuters

Madonna dnes zazpívá ve Varšavě. Desítkám tisíc Poláků se ale její vystoupení nelíbí. Kritizují ho především věřící. A proti jsou také veteráni Varšavského povstání, jehož výročí připadá v Polsku na dnešek.

Polské katolické a patriotické organizace tvrdí, že koncert je plánovanou protinárodní a protináboženskou provokací. Plakáty Madonny jsou ve Varšavě ničené nebo přemalováváné. K protestu na internetu se už připojily desítky tisíc lidí. 

Proti vystoupení populární hvězdy se dnes bude konat společná modlitba. Některé kostely organizují mimořádné mše, první už se odehrála včera. 

 

Protesty proti koncertu Madonny sleduje ve Varšavě zpravodaj Petr Vavrouška

Vložit na svůj web

Zasedala dokonce speciální komise duchovních, která analyzovala záznamy koncertů Madonny a došla k závěru, že jsou antikřesťanské. Někteří v nich dokonce našli prvky satanismu. 

Organizátoři hudební show ale nakonec našli kompromis, jak potěšit fanoušky Madonny a zároveň uctít dnešní výročí Varšavského povstání. Před koncertem se přímo na stadionu promítne tříminutový film, který divákům ukáže, jak byla během války Varšava totálně zničena a jak vypadá dnes. Nabídne sestřih ze vzpomínkových akcí a výpovědí veteránů, teprve poté začne samotné vystoupení popové hvězdy. 

Publicista Tomas Maczkowiak mluví v souvislosti s dnešním koncertem o záměrné provokaci a mediálním humbuku. Na 50 tisíc podpisů na internetu není podle něj na 40 milionové Polsko mnoho. V ulicích podle něj nikdo neprotestuje. 

 

Publicista Tomas Maczkowiak v poledních Ozvěnách dne

Vložit na svůj web

„Protesty vidím jen v novinách a v televizi.“ Před vlastním koncertem ovšem podle Maczkowiaka protesty budou. „Bude tam několik desítek profesionálních aktivistů, kteří protestují při každé příležitosti.“ 

Madonnu označil polský publicista za provokatérku a připomněl, že hudební kritici nad jejím posledním albem nijak nejásají. Lepší reklamu než současné mediální půtky si podle něj zpěvačka nemohla přát. 

Autor:  Petr Vavrouška  (pev),  mta, Igor Maňour  (ima), Veronika Sedláčková  (ves)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace