Zprávy → Evropa26. září  2016 v 18:22  

Deutsche Welle žaluje tureckou vládu, ministr televizi zabavil záznam rozhovoru, nevyhovovaly mu otázky

Německá televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW) zažalovala tureckou vládu (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Německá televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW) zažalovala tureckou vládu (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Německá televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW) zažalovala tureckou vládu. Požaduje vydání záznamu svého rozhovoru s tureckým ministrem mládeže a sportu Akifem Kiliçem, který ho nechal zabavit, když mu nevyhovovaly otázky. O žalobě dnes informoval server Spiegel Online.

Novinář Deutsche Welle Michel Friedman dělal rozhovor s tureckým ministrem začátkem září. Nebál se přitom ani otázek na rozsáhlé vládní čistky po nepovedeném pokusu o vojenský převrat nebo na kontroverzní výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o postavení a roli žen ve společnosti. 

Dotazy tureckého ministra Kiliçe natolik pobouřily, že jeho úřad německému štábu nedovolil odejít z ministerstva mládeže a sportu, dokud neodevzdá paměťovou kartu z videokamery. 

Mluvčí ministerstva později uvedl, že nahrávka byla zabavena, protože reportér kladl otázky, které nebyly předem domluveny. Takový postup ale u Deutsche Welle na pochopení nenarazil. 

„Je to jasný nátlak ze strany tureckého vedení. Nemá to nic společného s právním státem a demokracií,“ uvedl ředitel DW Peter Limbourg. Silnému tlaku ze strany vládních úřadů je v Turecku podle pozorovatelů vystavena celá řada novinářů. 

Německá televize se s tureckým ministerstvem snažila domluvit i za pomoci německé vlády. Když ale vypršely dva termíny, které pro navrácení materiálu stanovila, přistoupila k žalobě. Případ bude řešit soud v Ankaře. 

Německo-turecké vztahy jsou v posledních měsících velmi napjaté, jejich zlepšení může nejnovější spor ještě oddálit. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace