Zprávy → Evropa9. září  2016 v 09:29  

Dívka, kterou u Paříže zneškodnili policisté, přísahala věrnost IS

Protiteroristický zásah francouzské policie (ilustrační) - Foto:  Reuters

Protiteroristický zásah francouzské policie (ilustrační)Foto:  Reuters

Žena, kterou francouzská policie ve čtvrtek zadržela spolu se dvěma dalšími v rámci vyšetřování případu auta naloženého plynovými lahvemi, přísahala věrnost teroristickému hnutí Islámský stát. V pátek o tom informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Vůz byl objeven v neděli časně ráno u pařížské katedrály Notre-Dame, ministr vnitra Bernard Cazeneuve v této souvislosti hovořil o bezprostřední hrozbě útoku.

Hlavní podezřelou je 19letá dívka, která je dcera majitele auta. Při zatýkání bodla nožem policistu do ramene, jeho kolegové ji následně postřelili. Zraněný policista je mimo ohrožení života. 

Čtěte také: U Notre-Dame v Paříži parkovalo auto s plynovými lahvemi, majitele vozu už dříve sledovaly tajné služby

Cazeneuve o čtvrtečním zásahu hovořil jako o protiteroristickém, o zadržené trojici pak jako o zradikalizovaných ženách. Bezpečnostní experti považují případ žen jako hlavních pachatelek za neobvyklý, neboť dosud za prováděním atentátů ve Francii stáli muži. 

Při vyšetřování tohoto případu už bylo zatčeno nejméně sedm osob. Policisté v úterý a ve středu zajistili dva páry. Nejprve na jihu Francie zadrželi 34letého muže a 29letou ženu, kteří jsou známi tajným službám kvůli napojení na radikální islámské hnutí. O den později zatkli u městečka Montargis ve středofrancouzském departementu Loiret muže a ženu ve věku 26 let. Ve čtvrtek kriminalisté v Boussy-Saint-Antoine asi 30 kilometrů jihovýchodně od Paříže dopadli tři ženy ve věku 39, 23 a 19 let. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace