Zprávy → Evropa26. září  2016 v 21:31  

Dohoda o 'společném nebi' Česka se Slovenskem by mohla být hotová do konce roku, míní Sobotka

Premiér ČR Bohuslav Sobotka a slovenský premiér Robert Fico na společném zasedání vlád obou zemí v Bratislavě - Foto:  ČTK

Premiér ČR Bohuslav Sobotka a slovenský premiér Robert Fico na společném zasedání vlád obou zemí v BratislavěFoto:  ČTK

Dohodu o společné ochraně vzdušného prostoru by Česko se Slovenskem mohly mít do konce letošního roku. Skutečný start takzvaného „společného nebe" ale komplikuje nejasná budoucnost slovenského stíhacího letectva. Jasný signál o celém projektu tak nedalo ani pondělní společné jednání české a slovenské vlády v Bratislavě.

„Máme zájem o společný postup a o snížení nákladů, které by mohlo vzniknout takovým společným postupem,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. 

Ten sice prohlásil, že by příslušná dohoda mohla být hotová ještě letos, zopakoval ale i svoji starší námitku vůči Slovensku, které se stále nerozhodlo, jestli si nechá a zmodernizuje svoje stávající stíhačky MIG-29 nebo je nahradí nákupem nebo pronájmem jiných strojů z ciziny. 

Slovenský premiér Robert Fico neřekl, kdy by takové rozhodnutí mělo padnout: „Můžeme se soustředit na společnou opravu těchto strojů, společný výcvik pilotů. Jsme ale ještě velmi daleko od těchto rozhodnutí.“ 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace