Zprávy → Evropa5. září  2016 v 09:23  

Dva roky vězení za nedělní prodej. Zákon bude schvalovat polský parlament

Návrh zákona počítá s uzavřením většiny obchodů v neděli (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Návrh zákona počítá s uzavřením většiny obchodů v neděli (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Polský parlament bude jednat o zákazu prodeje v neděli. Návrh zákona připravily odbory Solidarity, které pod něj sehnaly podle informací polské agentura PAP přes půl milionu podpisů. Návrh počítá například s maximálním trestem až dvou let vězení pro obchodníky, kteří zákaz poruší.

Současný návrh zákona hovoří o povinném zavření všech obchodů v neděli. Výjimku by měly jen třeba benzinové stanice, obchody na nádražích a hotelích či menší obchody s potravinami, ve kterých by směl prodávat jenom jejich majitel, nikoli zaměstnanci. Při projednání se může návrh ještě výrazně změnit. 

Vláda strany Právo a spravedlnost je odborářům velmi nakloněná. V parlamentu má výraznou většinu, takže šance, že návrh schválí, je velká. A to i proto, že zákaz podporuje katolická církev, která chce propagovat neděli zasvěcenou bohoslužbám a rozjímání, nikoli konzumnímu lelkování v nákupních střediscích. 

Současná polská vláda je v ekonomice spíš levicová - podle kritiků vysloveně až populistická, proto ji také část odborů výrazně podpořila ve volbách. Současná vláda proto také naopak podporuje požadavky odborů. 

Zatím neexistuje průzkum, který by naznačoval, jaký přístup k návrhu zákona zastávají samotní Poláci. Dá se ale očekávat, že lidé, kteří volí opozici, a obyvatelé velkých měst, budou spíše proti. Poslední dobou ale v Polsku převažuje názor venkova. 

V Polsku už funguje zákaz prodeje o 12 státních a církevních svátcích. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace