Zprávy → Evropa4. srpna  2016 v 18:19  

Erdogana při pokusu o převrat zachránila náhoda před sestřelením

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan - Foto:  ČTK/AP

Turecký prezident Recep Tayyip ErdoganFoto:  ČTK/AP

Tureckého prezidenta před několika týdny zachránil před sestřelením nedostatek paliva ve stíhačce povstalců. Prezident Erdogan se během puče vracel svým speciálem z dovolené do Istanbulu. Detaily o jednom z nejdramatičtějších momentů zmařeného pokusu o státní převrat v Turecku vycházejí na povrch až teď.

Letoun gulfstream s prezidentem na palubě odstartoval tajně, s vypnutými světly a před přistáním v Istanbulu asi 30 minut kroužil ve vzduchu. 

Stíhačka pučistů F-16 měla mít prezidentův speciál na mušce, ale nevystřelila. O důvodu se dosud spekulovalo. Podle informací, které teď vyšly najevo, byl prozaický – když se stíhačka dostala na dostřel, došlo jí palivo a musela se vrátit na základnu. Letadlo s Erdoganem pak bezpečně přistálo.
 

 

S novými informacemi o nedávném pokusu o státní převrat v Turecku byl ve studiu Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Vložit na svůj web

Organizátorem a hlavou nepovedeného pokusu o státní převrat měl být podle tureckých médií profesor teologie Adil Öksüz. Vláda v Ankaře dosud za strůjce vojenského puče označuje duchovního Fethullaha Gülen, který žije ve Spojených státech. Právě na něj měl být Öksüz napojený. 

Na učitele teologie ukázal v televizní debatě novinář, v minulosti napojený na hnutí Fethullaha Gülena. Od něj měl Adil Öksüz osobně získat instrukce během své cesty do USA. Převrat potom údajně řídil z vojenské základny Akıncılar.  

V její blízkosti jej také po potlačení puče zadržely bezpečnostní síly loajální Erdoganovi. Oficiální místa údajnou klíčovou roli Adila Öksüze nekomentovala. 

Turecký soud dnes zároveň vydal na Fethullaha Gülena zatykač. Turecká vláda usiluje o to, aby Spojené státy duchovního vydaly. Ankara už podala dvě žádosti - první Washington zamítl jako nedostatečně vypracovanou a druhou zatím nekomentoval. Gülen odpovědnost za potlačený převrat odmítá. 

Autor:  Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace