Zprávy → Evropa17. srpna  2016 v 20:09  

Francouzský premiér schvaluje zákaz burkin: Jsou v rozporu s našimi hodnotami

Manuel Valls - Foto: Wikimedia Commons,  Briand

Manuel VallsFoto: Wikimedia Commons, Briand

Francouzský premiér Manuel Valls podporuje místní zákazy muslimských plavek. Takzvané burkiny halící celé tělo jsou podle něj v rozporu s francouzskými hodnotami. Zakázaly je už tři samosprávy. Po dvou letoviscích na jihu Francie se přidala i Korsika.

Tamní vláda se pro zákaz rozhodla kvůli víkendovým nepokojům, které podle svědectví vyprovokovala hádka kvůli plavkám mezi turisty a muslimskými rodinami. Policie pak zastavovala dav Korsičanů, který zahájil demonstrativní pochod k domu, kde bydlí několik Severoafričanů. 

Zákazy burkin ostře kritizuje Sdružení proti islamofobii ve Francii, podle kterého je opatření nezákonné. Lidem, kteří nařízení poruší v jihofrancouzském Cannes, hrozí v přepočtu asi tisícikorunová pokuta. 

O burkinách se ve Francii diskutuje i kvůli jednomu akvaparku v Marseille. Ten rozhodl, že v kalendáři vymezí jeden den pouze pro ženy, které nosí burkiny, a do bazénu nepustí muže starší sedmnácti let.  

Své rozhodnutí ospravedlnilo vedení tím, že chtějí ukázat, že i muslimky jsou součástí francouzské komunity, pod tlakem některých politiků, kteří rozhodnutí kritizovali, se však nakonec tamní „Burkiny den“ odložil na neurčito.  

Německo debatuje o burkách 

Oblečení muslimských žen je předmětem politických debat i v sousedním Německu. 

Zemští ministři vnitra za křesťanské demokraty (CDU), tedy spolustraníci kancléřky Angely Merkelové, přišli s návrhem zakázat na určitých místech nošení burek, tedy oblečení, které ženy zcela zahaluje. 

Opatření by podle nich spolu s dalšími mělo přispět ke zvýšení bezpečnosti v Německu po nedávných útocích. Podle ministrů je navíc nošení burky v přímém rozporu se snahami o lepší integraci muslimů do německé společnosti. 

Myšlenku zakázat burky ovšem odmítly všechny ostatní parlamentní strany. Proti je i prezident Joachim Gauck a spolkový ministr vnitra za CDU Thomas de Maiziére.  

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb a Burka - Foto: Michal Jindra

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace