Zprávy → Evropa14. září  2016 v 16:07  

Gorbačov zrušil kvůli zdravotním problémům plánovanou návštěvu Prahy

Michail Gorbačov - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  SpreeTom

Michail GorbačovFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, SpreeTom

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov zrušil kvůli zdravotním problémům plánovanou návštěvu Prahy. Cestu mu zakázali jeho lékaři. 85letý Gorbačov měl v Praze strávit tři dny a zúčastnit se mezinárodní konference o bezpečnostní situaci v Evropě. Akce se podle organizátorů neruší, Gorbačovův projev se pustí ze záznamu.

„Dnes ráno jsme dostali zprávu, že Michailu Sergejeviči Gorbačovovi se v noci udělalo špatně, byli povoláni jeho lékaři a rozhodli, že po několik týdnů nesmí opustit Moskvu,“ řekl pořadatel konference Milan Syruček. Jaké zdravotní problémy Gorbačova postihly, neuvedl. 

Před dvěma lety byl bývalý sovětský prezident hospitalizován kvůli potížím s cukrovkou. Organizátoři konference upozorňovali na známé zdravotní potíže Gorbačova již minulý týden. Počítali s tím, že by mohly ovlivnit jeho program. 

Podle sdělení moskevské Gorbačovovy nadace se zdraví bývalého sovětského prezidenta dramaticky nezhoršilo. „Skutečně zrušil na radu lékařů cestu do Prahy, ale pracuje normálně a do sídla fondu dojíždí každý den. Cesta do Prahy by byla velkou zátěží na jeho organismus, proto lékaři doporučili, aby ji odvolal,“ citovala z prohlášení nadace agentura TASS. 

Gorbačov měl v Praze strávit tři dny, během nichž bylo v plánu také setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Na konferenci chtěl přednést projev o hrozbách pro evropskou bezpečnost a výzvách, které zpochybňují mírový vývoj v Evropě.  

V pátek měl pokřtít Syručkovu knihu Michail Gorbačov - Uchránil Prahu před krveprolitím?, k níž bývalý sovětský vůdce napsal úvod. V neděli měl Gorbačov na ruském velvyslanectví v Moskvě odevzdat svůj hlas v ruských parlamentních volbách. 

Poprvé byl Gorbačov oficiálně v tehdejším Československu podle Syručka v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy Gorbačov převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech. 

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Až později Gorbačov přiznal, že reformovat ani nešel. 

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, ale mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu.  

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace