Zprávy → Evropa25. července  2012 v 05:25  

Hasiči nabádají k prevenci před požáry v suchých přímořských oblastech

Lesní požár (ilustrační foto) - Foto:  AFP

Lesní požár (ilustrační foto)Foto:  AFP

Hned několik zemí v posledních dnech bojovalo s rozsáhlými požáry – živel zasáhl Chorvatsko, Černou Horu i Španělsko. Příčinou těchto letních požárů ze sucha je nejčastěji odhozený nedopalek cigarety.

Hasičká auta jedoucí k ohni, plameny šlehající z lesů, mrtvá těla ovcí a také lidi prchající před ohněm z kopců do údolí. Takové obrázky nabízejí servery španělských televizí a novin. 

Se dvěma lesními požáry v okolí katalánského města Girona pomáhají Španělům i hasiči z Francie. Doufají, že jim v hašení pomůže vítr. 

S ohněm bojovali také hasiči na pobřeží Chorvatska u obcí Crikvenice a Selce. Tamní požár už dostali hasiči pod kontrolu. Jeho příčina se zatím vyšetřuje. 

 

Pavel Novák zjišťoval, jak se v jižní Evropě vyvarovat založení lesního požáru

Vložit na svůj web

Většinou ale jde o neopatrné zacházení s ohněm, především o odhozený špaček cigarety. To bývá podle ředitele odboru Integrovaného záchranného systému Hasičského záchranného sboru v Praze Davida Vratislavského velmi časté při letních dovolených. 

„Samozřejmě kouření, nejčastěji v zahraničí, kde jsou piniové háje, kde je dostatečné množství hrabanky, kde může ten nedopalek tlít a následně iniciovat podzemní požár, který může přejít do požáru porostu a do korunového požáru. Řekl bych, že samotné odhazování nedopalku v přírodě může být to nejnebezpečnější,“ vysvětluje. 

Konkrétně v Chorvatsku dobře vědí o tom, co neopatrní čeští turisté dovedou. Předloni tam třiatřicetiletý Čech zapálil kemp Vira na ostrově Hvar, když po grilování vyhodil popel do keře a odešel na procházku se psem. Shořelo 4 a půl hektaru lesa. Vyvázl s podmíněným trestem, hrozila mu ale milionová pokuta. 

Do dějin se ohnivým písmem zapsal v únoru 2005 také cestovatel Jiří Šmiták. Vlastní neopatrností zapálil les v chilském národním Parku Tores del Paine. Vítr přenesl plamen od jeho benzínového vařiče na trávu a oheň se rychle rozšířil. Shořelo 15 tisíc hektarů porostu, škoda 100 milionů dolarů. 

Pachatel zaplatil pokutu 200 dolarů a přispěl tisícovkou na obnovu parku. Česko pak v rámci rozvojové pomoci věnovalo několik milionů korun na výsadbu 120 tisíc místních buků. 

David Vratislavský radí, jak se takových nehod s vařičem nebo grilem vyvarovat: „Pokud grilují, tak vždy, když je to nějaké chráněné místo, mít připravenou aspoň nějakou minimální zásobu vody, nějaké vědro.“ 

Varuje také před pouštěním takzvaných lampionů štěstí, které se mohou zachytit ve stromech a způsobit korunový požár šířící se mimořádně rychle. Mohou také dopadnout s ještě nevyhořelým palivem a neštěstí je hotové. 

V případě, že přes veškerou opatrnost k požáru dojde, je třeba se snažit ho na místě udusit, nebo zalít vodou a přivolat na pomoc hasiče. V celé Evropské unii a také v Chorvatsku mají číslo 112. 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Lucie Maňourová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace