Zprávy → Evropa30. srpna  2016 v 20:24  

Islandskou největší sopkou otřáslo zemětřesení. Těžko říct, jestli dojde k erupci, říká geoložka

Mohutný ledovec Mýrdalsjökullu, pod nímž se skrývá aktivní sopka Katla - Foto: Natálie Šírová

Mohutný ledovec Mýrdalsjökullu, pod nímž se skrývá aktivní sopka KatlaFoto: Natálie Šírová

Islandští vědci naměřili několik slabších zemětřesení pod kráterem sopky Katla. To by mohlo naznačovat její rostoucí aktivitu. Přes 1 500 metrů vysoká hora totiž patří mezi největší islandské vulkány.

Katla naposledy explodovala před více než sto lety. I když ale vědci od té doby zaznamenali několik menších erupcí, nikdy se magma nedostalo skrz ledovcový příkrov. 

Podle tamní geoložky Pavly Waldhauserové-Dagsson je otřesy sopky velmi důležité sledovat. Jedině tak se prý dá s jistotou říci, zda se blíží erupce. Zemětřesení, které se nedávno na místě odehrálo, podle ní dosahovalo až tří stupňů Richterovy škály. 

 

Otřesy sopky je podle tamní geoložky Pavly Waldhauserové-Dagsson velmi důležité sledovat.

Vložit na svůj web

Geoložka přesto uvádí, že to nejspíš neznamená nic nebezpečného. „To magma si prostě hledá cestu k povrchu, ale není vyloženě zaručeno, že v blízké budoucnosti dojde k erupci,“ vysvětluje Waldhauserová-Dagsson. 

Obyvatelé ale podle ní panikařit nemusí. Evropská média prý velmi přehání. „Je to normální. Island je zvyklý na to, že se tu každý den odehraje několik set slabších zemětřesení,“ ujišťuje geoložka. 

Vulkán Katla leží jen kousek od sopky Eyjafjallajökull, která v roce 2010 kvůli oblakům popela zastavila leteckou dopravu nad částí Evropy. V současné době vědci celou oblast nonstop monitorují. 

Autor:  Pavla Waldhauserová-Dagsson, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace