Zprávy → Evropa1. září  2016 v 17:57  

Jakešovi, Štrougalovi a dalším hrozí v Německu doživotí, říká právník žalující strany

Milouš Jakeš - Foto: Tomáš Adamec

Milouš JakešFoto: Tomáš Adamec

Nejvyšším představitelům Komunistické strany Československa hrozí v Německu až doživotí za zabití pěti německých občanů na československých hranicích. Řekl to advokát Konrad Menz.

Menz, který za Platformu evropské paměti a svědomí podal trestní oznámení, se ale domnívá, že případné tresty budou nižší. 

Šance, že budou někdejší nejvyšší představitelé státu obžalování, je podle něj padesátiprocentní. Nejvyšší státní zástupce nyní přezkoumává předložené podklady, které mají stovky stran. Některé vycházejí z informací z českých a slovenských archivů. Jak dlouho bude úvodní přezkoumání trvat, zatím není jasné. 

V případě, že by byli obvinění obžalováni, museli by být vydání, protože v Německu není možné někoho odsoudit v nepřítomnosti. 

Obžalobě čelí 54 českých a 13 slovenských občanů. Mezi nimi jsou i bývalý šéf komunistické strany Milouš Jakeš a komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka. 

Obviněni jsou z toho, že za jejich působení zemřelo na československých státních hranicích pět německých občanů. Ti byli zabiti československou pohraniční stráží. 

Autor:  Lenka Davidová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace