Zprávy → Evropa26. července  2011 v 16:30  

Jedno z videí výbuchu v norském Oslu je falešné. Autorem je Čech

Kouř stoupá z místa výbuchu ve vládní čtvrti v Oslu - Foto:  ČTK/AP

Kouř stoupá z místa výbuchu ve vládní čtvrti v OsluFoto:  ČTK/AP

Některá česká i zahraniční média zveřejnila falešné video, které ukazuje výbuch v norském Oslu. Autorem je Čech. Prý se jednalo o experiment, kterého teď lituje. I když video smazal, dostalo se do médií. Zveřejnila ho například německá televize N24 nebo server iDnes.cz.

„Druhá exploze v Oslu zachycená na mobil" - tak zněl v překladu titulek, kterým autor video opatřil. 

V době, kdy na fotografii zničených budov dodělal realisticky vypadající oheň a dým, prý ještě netušil, že jsou tam mrtví a zranění. Jinak by prý tento žert nerealizoval. 

 

Alžběta Havlová o falešném videu exploze v Oslu v Odpoledním Radiožurnálu

Vložit na svůj web

I když video po nenávistných komentářích a 45 tisících shlédnutí smazal, některá média si ho přivlastnila. Ale například BBC nebo televize France 2 si u něj po emailu pravost videa ověřovala. 

Identitu autora Radiožurnál zná, svého činu lituje a omlouvá se všem, které video pobouřilo. Jeho prvotním záměrem bylo otestovat sledovanost na YouTube. Netušil prý, že se to takto zvrtne. 

Autor chtěl vyrobit video, o kterém věděl, že vzbudí na internetu velký zájem. Video opatřil správnými klíčovými slovy a s patřičně bulvárním titulkem jej vložil na YouTube a čekal, co se bude dít. 

Autor předem neavizoval, že se jedná o falešné video. Radiožurnálu popsal svůj čin v e-mailu: „Vzal jsem fotografii vládní budovy v Oslu, která se v médiích nejčastěji objevovala a za ni jsem umístil vyklíčovaný výbuch.“ 

Ve speciálním softwaru trvalo autorovi asi půl hodiny, než video vytvořil, přičemž se domníval, že lidé odhalí jeho nepravost. Například díky statickému prostředí či statickému kouři. 

Média často neověřují své zdroje 

Do německé televize pravděpodobně uniklo video přes někoho, kdo si jej přivlastnil na YouTube, redaktor BBC se snažil video ověřit, ale některá další média video na svých stránkách nechala. 

Podle autora zmíněného videa je závažný fakt, že média nejsou schopná rozlišit a ověřit pravost zdroje, bojí se,že tento postup může být v budoucnu lehce zneužitelný. 

V tom s ním souhlasí také někteří mediální odborníci. Například mediální teoretik Jan Jirák, který uvedl, že moderní technologie znevěrohodňují jakékoliv informace: 

„Informace, která se k nám z médií dostává, už nebude nikdy důvěryhodná. Veřejnosti nezbude, než zařadit do mediální výchovy výraznější poučení o tom, že to, co člověk vidí, se musí brát s rezervou.“ 

Autor:  Alžběta Havlová  (aha), Aneta Vojtěchová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace