Zprávy → Evropa30. září  2016 v 07:55  

Jednotky NATO svedly během cvičení na Slovensku bitvu o fiktivní Karpathii

Jednotky NATO na Slovensku testovaly protivzdušnou obranu - Foto: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

Jednotky NATO na Slovensku testovaly protivzdušnou obranuFoto: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

V Lešti na Slovensku se několik dní vedla bitva o vzdušný prostor fiktivní Karpathie. Během cvičení jednotek Severoatlantické aliance ji za pomoci moderní techniky hájili vojáci z osmi členských států NATO. Cvičení mělo ukázat, jak jsou na tom jednotlivé země s protivzdušnou obranou.

„Ta parabola, co vidíte, se točí dokola a skenuje celý vzdušný prostor. Jakmile na ní najdeme cíl, tak ji navedu a ona zaměří svůj cíl,“ popisuje Radim Janák, který měl při cvičení na povel celou četu vojáků. 

„Informaci pak přenesu na odpalovák. Letadlo zachytíme a raketa se už navede sama. Přirovnáváme to trochu k počítačové hře, ale tam si to můžeme znovu nahrát od nějakého posledního uložení. Tady to nejde.“ 

 

Jednotky NATO si na Slovensku při bitvě o fiktivní stát vyzkoušely, jak je na tom jejich protivzdušná obrana. Natáčela Eva Rajlichová

Vložit na svůj web

Četa Radima Janáka si na radar namalovala černého pantera, a to hlavně ze symbolických důvodů. Zvířeti se totiž přisuzuje odvaha a vytrvalost, která je inspiruje při službě. 

Bránit vzdušný prostor fiktivního státu přijelo do výcvikového prostoru Lešť na středním Slovensku přes tisíc vojáků z různých zemí. Cvičení se oficiálně jmenuje Tobruk Legacy, tedy Tobrucký odkaz. Název připomíná hrdinství Čechů, kteří za druhé světové války bránili severoafrický přístav. 

Česká armáda na Slovensko vyslala 170 vojáků. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář říká, že si cestou v praxi vyzkoušeli i přesun těžké techniky. 

„Všechny techniky z České republiky sem přijeli po vlastní ose, to znamená, že se tu ukázalo, že naše jednotky jsou schopné se přesunovat na velmi vysoké vzdálenosti, protože ten přesun byl kolem 650 kilometrů, což si myslím, že proběhlo velmi klidně, velmi hladce,“ dodává Bečvář. 

Letos se cvičení navíc zúčastnili vojáci z Lotyšska, Polska a Slovinska. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace