Zprávy → Evropa7. února  2016 v 09:44  

Kdo to neprožil, nepochopí, řekla ČRo jedna z Češek zasypaných v Tyrolsku

Záchranné práce na místě neštěstí v Tyrolských alpách - Foto:  ČTK/AP

Záchranné práce na místě neštěstí v Tyrolských alpáchFoto:  ČTK/AP

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že pět lyžařů, kteří včera v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. Na stejném místě byly dvě skupiny - v první bylo 12 freeriderů, 4 z nich zemřeli. Ve druhé skupině byli skialpinisté. Těch bylo 8 a zemřel jeden. Na jednu ze zasypaných dívek se sníh zřítil dvakrát, jak řekla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Dělali jsme vše, jak jsme měli, řekla ČRo přímo na místě neštěstí v Tyrolských Alpách jedna ze zasypaných dívek. „Byla tam parta 10 lidí a dvou horských průvodců, kteří byli od začátku velmi profesionální.“ 

„Veškerá rizika jsme procházeli, mluvili jsme o nich, nacvičovali, zkoušeli. Od samého začátku k tomu přistupovali velmi zodpovědně. Takže jsme cítili, že jsme v rukou dvou velmi zkušených kluků, kteří vědí, co dělají. A rozhodně to nebyli žádní hazardéři,“ uvedla dívka. 

 

Dělali jsme vše, jak jsme měli, řekla v rozhovoru pro Český rozhlas přímo na místě neštěstí v Tyrolských Alpách jedna ze zasypaných dívek

Vložit na svůj web

„I ten včerejšek probíhal naprosto standardně, se všemi pravidly, rozestupy. Všichni jsme měli funkční pípáky, ABS baťohy (s airbagy – pozn. red.). Cestou jsme dělali opakovaně sondou test sněhu, jestli drží. A přesto se to stalo.“  

Jak také řekla, neumí posoudit, zda byli dostatečně varovaní. „Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždycky nebezpečné.“ 

„Jsem opravdu laik, ale myslím, že jestliže tam byl nějaký problém, tak to bylo sluníčko, které se začalo opírat do skály. A to to celé spustilo.“ 

Akce rakouských záchranářů na místě alpské tragédie - Foto:  ČTK/AP

„Byla jsem pod sněhem. Mě ta lavina chytla dokonce dvakrát,“ řekla dále Českému rozhlasu přeživší dívka. „Když jsem poprvé to přežila, koukala mi hlava, protože airbagy výborně fungovaly. Ta masa je tak strašně silná, že kdo to neprožil, nepochopí.“ 

„Pak přišla druhá. Přesto jsem to nějak zvládla, pořád jsem měla hlavu nad povrchem. Takže rukou, kterou jsem si kryla hlavu, jsem si trošku odhrabala obličej, přes hruď, abych mohla dýchat.“ 

„A pak už jsem jen čekala, kdo pro mě přijde. A jak nám horští průvodci od samého začátku říkali, že když se něco takového stane, tak jediný, kdo vás může zachránit, jsou kámoši, se kterými tam jste - tak to byla pravda. Protože záchranáři, ti už tahali jen ta mrtvá těla,“ řekla s pohnutím Českému rozhlasu dívka. 

O trojce jsme věděli 

„To, nebezpečí, že tam ta trojka nahoře je, to jsme věděli. To jsme si tam mohli všichni přečíst. Přesto se tam šlo. Protože trojka byla i předcházející dny. Někdy byla výš, někdy byla níž.“ 

„Ale my jsme prostě šli na kopce, které neměly tak prudký sklon, což bylo i ve žlabu, kde jsme byli. Ve chvíli, kdy jsme se tam pohybovali, tam nebylo víc než 30 stupňů, takže to teoreticky mohlo být pořád bezpečné.“  

Čtěte také: Nic jsme nepodcenili, je přesvědčený organizátor výpravy zasažené lavinou

Dívka také ocenila profesionalitu rakouských záchranářů. „Chtěla bych jim strašně poděkovat,“ zakončila s dojetím rozhovor pro Český rozhlas. 

Čtěte také: Lavina zasypala v Tyrolsku skupinu českých lyžařů, pět lidí zahynulo

Tragická výprava českých turistů v Tyrolsku - Foto:  ČTK

Výběr pádů lavin v zahraničí, při kterých zahynuli čeští občané

26. dubna 1998 - Těla dvou sedmnáctiletých českých turistů, kteří byli pohřešováni od poloviny března, objevili rakouští záchranáři. Oba byli strženi lavinou při výstupu na Grossglockner. 

21. února 1999 - Dva čeští lyžaři nepřežili lavinu, která zasypala turistickou výpravu v rumunských Karpatech. 

3. ledna 2003 - Dva čeští horolezci zahynuli v lavině cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách. 

17. ledna 2004 - Dva čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině, která se zřítila v dolině Parichvost v Západních Tatrách. 

9. dubna 2004 - Dva čeští skialpinisté přišli o život, když je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeden zemřel na místě a druhý pak podlehl zraněním v nemocnici. 

5. srpna 2004 - Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu. 

31. prosince 2005 - Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit. 

2. května 2009 - Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci. 

22. března 2010 - Pod lavinou ve Velké Fatře na severu Slovenska zahynuli dva čeští turisté. Lavina zasáhla ještě třetí českou lyžařku, ta ale vyvázla sama. 

2. dubna 2010 - Dva čeští turisté stržení lavinou zahynuli v italských Alpách. Sněhová masa, která zasáhla Čechy, se uvolnila ve výšce skoro 2800 metrů u vesničky Solda (německy Sulden) v oblasti Horní Adiže. 

15. září 2015 - Sedm turistů včetně tří Čechů zabila lavina ve francouzských Alpách. Neštěstí se stalo v horské oblasti Pelvoux pod vrcholem hory Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů. 

7. února 2016 - V tyrolském Wattenbergu zasypala lavina dvě skupiny celkem 17 zřejmě českých skialpinistů. Rakouský rozhlas dosud informoval nejméně o pěti mrtvých. 

Zdroj: ČTK 

Autor:  Mária Pfeiferová, Milan Kopp  (mkp)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace