Zprávy → Evropa29. srpna  2016 v 15:18  

Kriminalistický ústav v Bruselu zapálili žháři. O terorismus zřejmě nešlo, uvedla prokuratura

Poškozená budova kriminologického institutu na severu Bruselu - Foto:  ČTK/AP

Poškozená budova kriminologického institutu na severu BruseluFoto:  ČTK/AP

Národní kriminologický ústav na severu Bruselu se v noci na dnešek stal terčem žhářského útoku. Útočníci přijeli na místo autem, prorazili přitom tři ploty a poté v budově zapálili oheň. Požár laboratoře následně způsobil explozi. Budova byla v té době prázdná, nikdo tak nebyl zraněn, objekt je ale značně poškozen. Motiv činu není známý, podle prokuratury ale nejspíš nešlo o terorismus. Policie vyslýchá pět osob, které byly zadrženy poblíž místa výbuchu.

K útoku došlo kolem půl třetí ráno, uvedla televize RTL. Auto projelo přes tři ploty a zastavilo se na parkovišti kriminologického institutu.  

Útočníci založili podle belgické prokuratury oheň na jednom z oken laboratoří. Ten pak vedl k výbuchu, na okně však výbušnina nebyla, ani ji nikdo neházel dovnitř. 

Policie vyslýchá pět lidí zadržených poblíž místa činu. 

V Belgii platí po březnových útocích na bruselském letišti a v metru třetí stupeň teroristické hrozby, o terorismus však zřejmě nešlo. Podle belgické prokurátorky Ine Van Wymerschové je čin vyšetřován jako žhářský útok. 

„Bylo to žhářství, úmyslné žhářství. Pracujeme s verzí žhářství a organizovaného zločinu. Nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o terorismus,“ uvedla prokurátorka na tiskové konferenci. 

Podle agentury AP mohli chtít útočníci zničit některé vyšetřovací spisy – v ústavu se totiž zkoumají materiály související s trestnými činy. 

Policisté v okolí institutu zastavili dopravu a zvýšili bezpečnostní opatření - Foto:  ČTK/AP

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace