Zprávy → Evropa6. února  2016 v 21:12  

Lavina zasypala v Tyrolsku skupinu českých lyžařů, pět lidí zahynulo

Systém varování před lavinami v tyrolském Wattenbergu - Foto:  Reuters

Systém varování před lavinami v tyrolském WattenberguFoto:  Reuters

Mohutná lavina v Tyrolsku smetla skupinu sedmnácti skialpinistů. Pět z nich zahynulo. Rakouská policie Českému rozhlasu potvrdila, že šlo o Čechy.

„Byly to dvě skupiny Čechů, jedna dvanáctičlenná a druhá pětičlenná. Pět z nich přišlo o život,“ uvedl mluvčí tyrolské policie Helmut Schutz. Dodal však, že je nutné vyčkat na formální identifikaci. 

Nejméně tři další lidé utrpěli zranění. Několika lyžařům se podařilo vyprostit a další zachránila horská služba. 

„Lavinou bylo postiženo celkem 17 osob. Podle dostupných informací bylo pět mrtvých, jsou tam tři zranění, všichni ostatní by měli být v pořádku,“ potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. 

Lavina skialpinisty smetla v místě, kde neměli šanci na rychlý únik. Že šlo o české lyžaře, Českému rozhlasu potvrdil také správce chaty Lizumer Hütte, na kterou skialpinisté mířili a kde měli rezervované ubytování. 

K neštěstí došlo ve Wattenbergu v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku. Na místě pracovalo několik záchranářských týmů, k dispozici měli i vrtulníky. 

Horská služba dnes zaznamenala v Tyrolsku celkem 18 pádů lavin. V horách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Podle horských vůdců dnes v oblasti panovaly nestabilní podmínky a riziku pádu lavin bylo vysoké. 

Výběr pádů lavin v zahraničí, při kterých zahynuli čeští občané

26. dubna 1998 - Těla dvou sedmnáctiletých českých turistů, kteří byli pohřešováni od poloviny března, objevili rakouští záchranáři. Oba byli strženi lavinou při výstupu na Grossglockner. 

21. února 1999 - Dva čeští lyžaři nepřežili lavinu, která zasypala turistickou výpravu v rumunských Karpatech. 

3. ledna 2003 - Dva čeští horolezci zahynuli v lavině cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách. 

17. ledna 2004 - Dva čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině, která se zřítila v dolině Parichvost v Západních Tatrách. 

9. dubna 2004 - Dva čeští skialpinisté přišli o život, když je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeden zemřel na místě a druhý pak podlehl zraněním v nemocnici. 

5. srpna 2004 - Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu. 

31. prosince 2005 - Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit. 

2. května 2009 - Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci. 

22. března 2010 - Pod lavinou ve Velké Fatře na severu Slovenska zahynuli dva čeští turisté. Lavina zasáhla ještě třetí českou lyžařku, ta ale vyvázla sama. 

2. dubna 2010 - Dva čeští turisté stržení lavinou zahynuli v italských Alpách. Sněhová masa, která zasáhla Čechy, se uvolnila ve výšce skoro 2800 metrů u vesničky Solda (německy Sulden) v oblasti Horní Adiže. 

15. září 2015 - Sedm turistů včetně tří Čechů zabila lavina ve francouzských Alpách. Neštěstí se stalo v horské oblasti Pelvoux pod vrcholem hory Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů. 

7. února 2016 - V tyrolském Wattenbergu zasypala lavina dvě skupiny celkem 17 zřejmě českých skialpinistů. Rakouský rozhlas dosud informoval nejméně o pěti mrtvých. 

Zdroj: ČTK 

Autor:  Petr Vavrouška  (pev),  ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace