Zprávy → Evropa24. července  2012 v 07:03  

Londýnský starosta Johnson oprášil před zahájením OH svou starořečtinu

Londýnský starosta Boris Johnson - Foto:  ČTK/AP

Londýnský starosta Boris JohnsonFoto:  ČTK/AP

Ve starověkém Řecku inspirovaly velkolepé výkony na olympijských hrách básníky k veršům. Tuhle tradici se rozhodl osvěžit velký milovník antiky, londýnský starosta Boris Johnson. Ten požádal svého přítele ze studií v Oxfordu, aby napsal oslavnou ódu na londýnské hry. Včera večer ji starosta na slavnostním galavečeru ve starořečtině sám přednesl.

Boris Johnson je asi ten nejméně konzervativní ze všech politiků konzervativní strany, co běhá po britských ostrovech. Majitel klasického vzdělání z oxfordské Jesus College už několikrát své soupeře v debatách znectil suverénním citátem z Vergilia či Homéra v originále. Ani jiné, pro Brity trnité jazyky ho nemohou zastavit. 

Onehdy Johnson pověřil svého dávného přítele Armanda d'Angoura, aby napsal oslavnou poému ve starořečtině ve stylu antického básníka Pindara. Ten opěvoval olympijské vítěze a Boris Johnson ho prý přímo zbožňuje. 

 

Starosta Londýna Boris Johnson přednesl na galavečeru MOV poemu ve starořečtině a ohromil i královnu

Vložit na svůj web

D'Angour k netradičnímu úkolu přistoupil moderně a do přebásněné anglické verze propašoval zmínku o jamajskému sprinterovi Usainu Boltovi, šéfovi organizačního výboru Her Sebastianu Coeovi nebo o sedmibojařce Jessice Ennisové. 

Boris Johnson v pondělí večer omráčil účastníky galavečera Mezinárodního olympijského výboru v Buckinghamském paláci, jehož se účastnila i samotná královna, a poému svým zvučným hlasem ve starořečtině přednesl. Báseň na bronzové plaketě taky do budoucna zkrášlí jeden z koutů Olympijského parku. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Tereza Jelínková  (tej)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace