Zprávy → Evropa7. srpna  2016 v 17:32  

Makedonské Skopje ochromily prudké lijáky a silný vítr, zahynulo 20 lidí

Prudké deště ochromily makedonské Skopje a jeho okolí - Foto:  ČTK

Prudké deště ochromily makedonské Skopje a jeho okolíFoto:  ČTK

Počet obětí silných bouřek v Makedonii stoupl na 20. Úřady se obávají, že bilance není konečná, stále totiž pohřešují šest lidí. Češi mezi nimi nejsou. Prudké deště a následné povodně zasáhly hlavní město Skopje a jeho okolí. Podle meteorologů tam během několika hodin napršelo tolik, co jindy za celý měsíc.

Přívaly vody proměnily ulice Skopje v divoké řeky. Metropoli zasáhly i silné nárazy větru, které vyvracely stromy a komplikovaly dopravu. Hllášeny byly rozsáhlé výpadky elektřiny. 

„Ta průtrž trvala zhruba pět hodin, točila se tady nad kotlinou Skopje a zanechala se sebou nejen obrovské škody, protože hladina mnohdy dosahovala až dvou metrů, ale bohužel i ztráty na životech. Z ministerstva vnitra mám doteď informace o 20 obětech,“ řekl Českému rozhlasu velvyslanec ČR v Makedonii Miroslav Rameš. 

 

O následcích prudké bouře a průtrže mračen v Skopje mluvil na Radiožurnálu velvyslanec ČR v Makedonii Miroslav Rameš

Vložit na svůj web

„Všechno se odehrávalo tady ve Skopje a v okolí zhruba 10 kilometrů od centra. To znamená v těch přilehlých obcích, kde je špatná kanalizace a kde se ty přívaly vody nestačily nějakým způsobem odvést,“ přiblížil situaci velvyslanec. Většina obětí je podle něj právě z těchto přilehlých vesnic. 

Úřady do záchranných akcí nasadily i armádu a policii. 

„Dnes už byste po těch přívalech toho moc nenašli, město je v podstatě zase zalité sluncem. I když podle předpovědi sem asi ve třech dnech opět můžou přijít přívalové deště,“ řekl Miroslav Rameš a doplnil: 

„Jinak ty hlavní silniční tahy na Ohrid a hlavní dálniční tah do Řecka jsou naprosto v provozu, tam žádné záplavy nebyly.“ 

Autor:   ČRo,  mta

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace