Zprávy → Evropa17. srpna  2016 v 23:10  

Merkelová: islamistický terorismus do země nepřinesli běženci, islám k Německu patří

Kancléřka Angela Merkelová - Foto:  Reuters

Kancléřka Angela MerkelováFoto:  Reuters

Uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Na předvolebním shromáždění své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v severoněmeckém městě Neustrelitz to ve středu podle agentury Reuters řekla kancléřka Angela Merkelová.

Merkelová připustila, že existují snahy získat běžence pro věc islamistů. „Fenomén islamistického terorismu, Islámského státu, není jevem, který k nám přišel s uprchlíky," řekla však. 

IS podle ní dělá Německu problémy už řadu let a byl patrný už před loňskou migrační krizí. 

V Německu se v červenci staly čtyři krvavé útoky, z nichž dva podle vyšetřovatelů byly motivovány islamistickým terorismem. V jednom případě sedmnáctiletý Afghánec napadl nožem a sekerou ve vlaku do Würzburgu pět lidí, než ho policie zastřelila. 

V bavorském Ansbachu odpálil výbušniny ve svém batohu odmítnutý žadatel o azyl, exploze ho zabila a zranila devět dalších lidí. 

Kancléřka také odmítla protimuslimské nálady, které v důsledku migrační krize zesílily v německé společnosti a které pomáhají k vzestupu populistické Alternativě pro Německo (AfD). „Jasně jsme řekli, že islám, který je prožíván na základě ústavy, patří k Německu," uvedla.  

Formy islámu, které odmítají německou ústavu a například popírají rovnoprávnost mužů a žen, ale podle ní nemají v zemi místo. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace